Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwsza tabletowa filharmonia

08.11.2012

Muzycy z Brukseli tworzą najbardziej nowoczesną filharmonię. Wszyscy jej członkowie korzystaja z tabletów, by czytać nuty. O sprawie poinformowała firma Samsung.

Setki stron partytur dzieł muzyki klasycznej mieszczą się teraz w tabletach, pozwalając muzykom zaoszczędzić miejsce na przechowywanie nut. A filharmonia, która gra ponad 100 koncertów w sezonie, może teraz rocznie zaoszczędzić na papierze 25 tys. euro.

"Trzeba nadążać za życiem. Być w centrum społecznym, kulturalnym i ekonomicznym. Z całym potencjałem interaktywności, jaki oferuje nam digitalizacja" - tłumaczy w "Le Soir" dyrektor Filharmonii Brukselskiej Guenther Broucke.

Pierwsza próba cyfrowego odczytu na żywo odbyła się podczas koncertu w modnym centrum kultury Flagey, w którym orkiestra filharmonii - ku zaskoczeniu publiczności - nagle wyrzuciła nuty na papierze w powietrze, po czym umieściła na pulpitach tablety, aby płynnie zagrać fragmenty opery "Tristan i Izolda" Richarda Wagnera i "Bolera" Maurice'a Ravela.

Tablety dla muzyków wyposażone są w aplikację do odczytu nut opracowaną przez młodą belgijską firmę software'ową neoScores, specjalizującą się w oprogramowaniu dla orkiestr.

Poświęcony cyfrowym nowinkom portal androidauthority.com komentuje, że jeśli jest coś, co firma Samsung opanowała w mistrzowski sposób - to reklamowanie swoich produktów w nietypowy sposób.

TK,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook