Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwsi Amerykanie byli Europejczykami?

02.03.2012

Zdaniem niektórych naukowców pierwsi ludzie przybyli na kontynent amerykański nie z Azji, jak się powszechnie uważa, lecz z Europy, i to około 7 tysięcy lat wcześniej niż przypuszczano - podaje w czwartek "Washington Post".

Dominująca teza głosi, że ludzie przeszli do Ameryki Północnej z Syberii około 15 tys. lat temu, przez zamarzniętą wtedy Cieśninę Beringa. Byli to przodkowie amerykańskich Indian.

Antropolog z waszyngtońskiego Smithsonian Institution, Dennis Stanford, uważa jednak, że jako pierwsi zjawili się w Ameryce przybysze z Europy, przedstawiciele kultury solutrejskiej.  Zamieszkiwali oni w epoce kamienia łupanego terytoria dzisiejszej Francji, Hiszpanii i Portugalii.

Na tę teorię wskazują kamienne narzędzia znalezione w czasie wykopalisk w rejonie zatoki Chesapeake na wschodnim wybrzeżu USA. Były to noże i kowadła z kamienia, służące, zdaniem archeologów, do obróbki kłów mastodonta - i identyczne z takimi, jakie znaleziono także w Europie.

Według Stanforda i popierających jego hipotezę archeologów amerykańskich i brytyjskich przedstawiciele kultury solutrejskiej, żyjący w epoce lodowcowej, dotarli do Ameryki około 22 tys. lat temu. Przepłynęli wzdłuż brzegu megalodowca, który pokrywał wtedy znaczną część półkuli północnej, w tym Oceanu Atlantyckiego. Podobnie jak Eskimosi żyli z polowań na foki i ptactwo morskie.

Stanford wraz z brytyjskim archeologiem Bruce'em Bradleyem z Uniwersytetu Exeter przedstawili swoją hipotezę w książce "Across Atlantic Ice" (Przez lód Atlantyku).

Pierwsze wspomniane kamienne narzędzia znaleziono w USA już ponad 40 lat temu, ale dopiero niedawno udało się ustalić ich wiek.

Nie wszyscy naukowcy podzielają hipotezy Stanforda i jego kolegów. Niektórzy zwracają np. uwagę, że pod koniec ostatniej epoki lodowcowej warstwa lodu mogła nie rozciągać się poprzez całą szerokość Atlantyku. To zaś zmuszałoby migrujących ludzi do pokonania znacznych przestrzeni przez otwarte morze.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook