Jedynie prawda jest ciekawa


Pianistka zastąpiła orkiestrę

15.07.2014

Niecodzienny spektakl obejrzeli włoscy melomani w Termach Karakali w Rzymie. Zamiast uroczystego wystawienia opery "Cyganeria" Giacomo Pucciniego z udziałem orkiestry zobaczyli występ przy akompaniamencie jednego fortepianu. Wszystko dlatego, że orkiestra strajkowała.

Dawno o żadnym strajku we Włoszech, gdzie odbywa się ich wiele, nie było tak głośno, jak o poniedziałkowej akcji protestacyjnej muzyków z teatru operowego w Wiecznym Mieście.

Ponieważ do strajku ogłoszonego przez kilka związków zawodowych na tle sporu z dyrekcją przystąpiło wielu członków orkiestry, jej skompletowanie na premierowy spektakl okazało się niemożliwe. Od dawna zapowiadano go jako wielkie wydarzenie artystyczne we włoskiej stolicy. Zainteresowanie było tym większe, że uwielbianej przez Włochów "Cyganerii" nie wystawiano na scenie w Termach Karakalli od ponad 60 lat.

Sprzedane zostały wszystkie bilety, a ludzie do ostatniej chwili stali pod kasą czekając na wejściówki.

Dyrekcja opery podjęła decyzję, że na letniej, bardzo popularnej wśród rzymian scenie muzycznej w Termach Karakalli, opera w nowatorskiej reżyserii Davida Livermore'a, z jego scenografią i kostiumami, zostanie wystawiona połowicznie, to znaczy wyłącznie przy akompaniamencie fortepianu.

Melomani, którzy przybyli licznie na malowniczy i sugestywnie oświetlony wieczorem teren antycznych term, wygwizdali dyrektora rzymskiej opery Carlo Fuortesa, gdy ze sceny zapowiedział, jak będzie wyglądało okrojone wystawienie "Cyganerii". Mówił również o woli uszanowania prawa do strajku, co również nie spodobało się miłośnikom muzyki. Wielu widzów opuściło swe miejsca na znak protestu. Ci nieliczni, którzy pozostali, najdłużej oklaskiwali heroiczną pianistkę, gdyż podjęła się niezwykle trudnego zadania zastąpienia całej orkiestry.

ansa/PAP

[fot. www.rzym.it]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook