Jedynie prawda jest ciekawa


Paweł Tarnowski wicemistrzem świata w żeglarstwie

20.03.2013

Zawodnik Sopockiego Klubu Żeglarskiego i podopieczny Fundacji im. Franciszka Stefczyka znalazł się na podium podczas Mistrzostw Świata w Windsurfingu Olimpijskim 2013.

Paweł Tarnowski zajął drugie miejsce w wyścigach żeglarskich mistrzostw świata w kategorii U21. W końcowej klasyfikacji MŚ w olimpijskiej klasie RS:X: polski żeglarz uplasował się na 19 pozycji.

Wyścigi odbywały się u wybrzeży Buzios w Brazylii, gdzie w 2016 r. odbędą się Igrzyska Olimpijskie. Rozgrywane w Buzios regaty są określane jako najważniejsze zawody windsurfingowe tego roku. „Tak zakończyły się moje pierwsze mistrzostwa świata w kategorii seniorów. Cały miesiąc treningu w Buzios i wcześniejszych przygotowań w Egipcie dał dobry efekt” - nie ukrywa radości Tarnowski - „Regaty były bardzo ciężkie ale brazylijski klimat wszystko wybaczał . Kolejny przystanek to już Europa - Francja czyli Puchar Świata w Hyeres i potem Mistrzostwa Europy w Breście” – zapowiada sportowiec.

Na słowa uznania zasługują dotychczasowe osiągnięcia Tarnowskiego, który mimo młodego wieku, ma na swoim koncie sporo sukcesów i to w najważniejszych zawodach. Pod koniec ubiegłego roku obronił tytuły Mistrza Europy i Świata Juniorów z 2011 r., zdobył Mistrzostwo Polski seniorów RS:X i juniorów FORMULA. Odniósł też zwycięstwo w długodystansowych Mistrzostwach Polski.

Sportowiec może się poszczycić także wieloma wyróżnieniami, zarówno o zasięgu ogólnopolskim, jak i lokalnym. Podczas tegorocznej Pomorskiej Gali Żeglarskiej zdobył tytuł Juniora Roku 2012. Jest także laureatem nagrody prezydenta miasta Sopotu w dziedzinie kultury fizycznej i sportu za rok 2012, ogłoszonym podczas tegorocznej Sopockiej Gali Sportu. Polski Związek Żeglarski, pod koniec ubiegłego roku - podsumowując dokonania minionego sezonu - uhonorował Pawła Tarnowskiego statuetką Nadzieja Roku 2012.

Sukcesy Pawła to zasługa ciężkiej pracy. Trenuje w kraju i za granicą. Częste wyjazdy, kosztowny sprzęt, udział w wielu zawodach nie byłby możliwy bez wsparcia sponsorów. Współpraca Pawła z Kasą Stefczyka zaczęła się już w 2009 roku. Wówczas Kasa przekazała pieniądze na zakup sprzętu windsurfingowego. Od października 2012 wsparcie obiecującego surfera kontynuuje Fundacja Stefczyka.

autor: Maciej Wośko

[fot: Apella]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook