Jedynie prawda jest ciekawa


Papież otrzymał dwa nowe papamobile

07.12.2012

Jak poinformowało watykańskie Biuro Prasowe jeden z pojazdów zostanie użyty już jutro, gdy po południu Ojciec Święty uda się na Plac Hiszpański, by z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny złożyć kwiaty przed znajdującą się tam kolumną Matki Bożej.

Dwa nowe „papamobile” zostaną dziś przekazane Papieżowi w Ogrodach Watykańskich. Pojazdy skonstruowano na bazie Mercedesa-Benz klasy M i wyposażono w specjalne urządzenie, pozwalające Benedyktowi XVI by być blisko ludzi, zapewniając jednocześnie na maksymalne bezpieczeństwo i wygodę. Mercedes-Benz od ponad 80 lat przekazuje Następcy Piotra swe pojazdy.

Jak poinformowało watykańskie Biuro Prasowe jeden z pojazdów zostanie użyty już jutro, gdy po południu Ojciec Święty uda się na Plac Hiszpański, by z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny złożyć kwiaty przed znajdującą się tam kolumną Matki Bożej.

Nowy papamobile wykorzystuje wiele technologii innowacyjnych mających na celu bardziej efektywną klimatyzację i oświetlenie, a także komunikację między kierowcą a kabiną przeznaczoną dla papieża. Karoseria jest jak zwykle koloru białego, a nowy pojazd jest o kilka centymetrów niższy niż wcześniejsze papamobile, aby umożliwić łatwiejszy transport lotniczy, niezbędny podczas papieskich podróży.

Prace nad nowym modelem inżynierowie Mercedesa rozpoczęli przed rokiem. Pojazd zasilany jest benzyną bezołowiową, podobnie jak modele poprzednie.

Prezes Daimler AG, Dieter Zetsche przypomniał, że Mercedes-Benz od ponad 80 lat przekazuje Następcy Piotra swe pojazdy. W 1930 firma przekazała Piusowi XI Nurburg 460 pullman limousine, w latach sześćdziesiątych Janowi XXIII Mercedes 300 d automatic, Pawłowi VI - Mercedes Benz 600 Pullmann Landaulet a później 300 SEL. W ostatnich latach bł. Jan Paweł II korzystał z samochodu klasy G podczas celebracji na placu św. Piotra, oraz klasy M, zastępowanej dziś nowymi papamobilami.

Janowi Pawłowi II podczas podróży zagranicznych w pierwszych latach pontyfikatu – do zamachu 13 maja 1981 r. pojazdy przygotowywały kraje goszczące. W czerwcu 1979 roku podczas pierwszej pielgrzymki do Polski Ojciec Święty korzystał z papamobilu zbudowanego na podstawie ciężarówki star 660. 

ll, KAI

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 4. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 5. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 6. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 7. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook