Jedynie prawda jest ciekawa


Papież odznaczony Orderem Uśmiechu

25.04.2016

Papież Franciszek został odznaczony Orderem Uśmiechu - odznaczeniem przyznawanym przez dzieci - poinformowała PAP Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu. Jest otwarty na dzieci i zawsze możemy na niego liczyć - przekonywały dzieci, wnioskujące o ten order dla Franciszka.

Podczas wiosennego posiedzenia Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała sześć nowych odznaczeń. Wnioski o order dla Franciszka złożyły polskie dzieci (zbiorowy - uczniowie jednej ze szkół podstawowych z oddziałami integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz 11 indywidualnych). Jeden z wniosków złożyli - w imieniu 21-miesięcznej Julii - jej rodzice. "Papież Franciszek jest osobą bardzo skromną, a zarazem człowiekiem o wielkim sercu. () Dzięki niemu nasza córeczka w przyszłości będzie samodzielna. Wsparcie finansowe Ojca Świętego umożliwi jej samodzielne chodzenie na własnych nóżkach" - napisali. 

W swoich listach dzieci podkreślały m.in., że "Ojciec Święty kocha każdego człowieka, przekonuje, że szczególnym szacunkiem trzeba otaczać dzieci. Papież jest kochany, jak ktoś chce od niego pomocy, to ją dostanie, a zwłaszcza dziecko, jesteśmy pewni, że gdyby ktoś z nas potrzebował pomocy to by nam nie odmówił". Dzieci wnioskujące o Order Uśmiechu dla papieża przypominały również m.in., że przeznaczył na licytację motor marki Harley-Davidson na pomoc dzieciom z rodzinnych domów dziecka, dofinansował zakup windy w szkole podstawowej i gimnazjum "Zawsze razem" w Poznaniu, podarował wieczne pióro oraz szwajcarski zegarek na aukcję Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko", w ciągu swojego trzyletniego pontyfikatu wziął udział dwukrotnie w akcji "Szlachetna Paczka". 

"Papież Franciszek protestuje przeciwko prześladowaniu albinoskich dzieci w Afryce. To widać, że dla niego dzieci są najważniejsze. Upomina się o dzieci bite i poniewierane. Nie uważa, że dorosłemu wolno wszystko. () Dba on nie tylko o rzeczy materialne, ale także o życie duchowe, dzieci rozmawiając z nimi nawiązują do bycia lepszym i pomocnym na wzór Jezusa. Jest otwarty na dzieci i zawsze możemy na niego liczyć" - pisały dzieci w uzasadnieniach swoich wniosków. Kapituła postanowiła, że papieżowi Franciszkowi przypadnie Order Uśmiechu z nr legitymacji 1000. Orderem odznaczono też Jana Pawła II. 

Papież odebrał Order, choć z zasady nie przyjmował żadnych odznaczeń. Był 267. kawalerem, na wniosek niewidomych dzieci z Krakowa i Lasek. Wniosek został napisany alfabetem Braille'a. Kapituła zdecydowała również o odznaczeniu Agustina Marka Egurroli, tancerza i choreografa, na wniosek dzieci z polskich szkół (m.in. z Adamowizny, Warszawy, Pruszkowa, Grodziska Mazowieckiego, Wieliszewa i Nowego Dworu Mazowieckiego). Wskazywały one, że Egurrola wspiera dziecięce talenty i pokazuje, że każdy może osiągnąć sukces. "Wiemy, że wiele dzieci z domów dziecka dzięki niemu ma szansę na spotkanie z tańcem, na realizację swoich marzeń" - podkreślono. Orderem Uśmiechu wyróżniono też. Katarzynę Januszewską - lekarkę z Niemiec. Wnioski złożyli mali pacjenci z Polski, Luksemburga i Niemiec. Odznaczono również Zofię Marcinek - choreografkę, twórczynię i dyrektor artystyczną zespołu folklorystycznego LAZURKI działającego na warszawskim Bemowie. Wniosek złożyły dzieci z zespołu LAZURKI. Order trafi także do Anny Mkapy z Tanzanii - działaczki walczącej w Afryce o prawa dzieci do edukacji, zabezpieczenia socjalnego i ochrony zdrowia; w latach 1995-2005 była pierwszą damą Tanzanii, tanzańskie dzieci nazywają ją "mamą Mkapa". Wnioski w języku suahili złożyły dzieci z Tanzanii. Odznaczono również Kazimierza Przedpełskiego - harcerza, żołnierza Szarych Szeregów, pułkownika Wojska Polskiego, działacza Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka, współorganizatora Banku Krwi CZD. Wniosek złożyły dzieci-pacjenci Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. 

Kapituła Orderu Uśmiechu - jedynego odznaczenia przyznawanego na wniosek dzieci - zbiera się dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Na każdym posiedzeniu przyznaje kilka lub kilkanaście odznaczeń. Rocznie otrzymuje kilkaset do tysiąca wniosków. Order Uśmiechu przyznawany jest od 1968 r. Z wnioskiem mogą występować tylko osoby do 18. roku życia. Kawalerem z legitymacją nr 1 był prof. Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania, rzecznik rozpowszechnienia szkół integracyjnych. W czasie dekoracji był pasowany czerwoną różą i musiał z uśmiechem wypić puchar kwaśnego soku z cytryny. Ta ceremonia obowiązuje do dziś. Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą m.in. Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, ks. Jan Twardowski, Jacek Kuroń, małżonka emira Kataru Szejcha Mouza bint Nasser, król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, prof. Zbigniew Religa. Najmłodszym Kawalerem Orderu Uśmiechu został w 1994 r. 23-letni wówczas Marek Michalak (obecny rzecznik praw dziecka i Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu); najstarszą odznaczoną tym orderem osobą była 97-letnia Irena Sendlerowa (w 2007 r.).

kk/PAP

[fot. EPA/ANGELO CARCONI]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook