Jedynie prawda jest ciekawa


Papież Franciszek podbija Twitter

11.12.2013

Dziś mija rok od chwili, gdy Benedykt XVI wysłał pierwszego Tweeta. W tym czasie papieski profil zdobył niemal 11 mln śledzących, a w swoim zasięgu posiada aż 60 mln użytkowników Twittera.

Jak podkreśla abp Claudio Maria Celli, przewodniczący watykańskiej dykasterii ds. mediów, dla wielu ludzi, zwłaszcza młodych jest to jedyna okazja, by zetknąć się z papieskim słowem.

„Kiedy Benedykt XVI wysyłał pierwszego Tweeta – wspomina abp Celli – był w pełni świadomy znaczenia tej chwili. Powiedziałem mu tego dnia: «Ojcze Święty kojarzy mi się to z tym, co uczynił Pius XI, kiedy po raz pierwszy wygłaszał przesłanie za pośrednictwem Radia Watykańskiego». Benedykt XVI się do mnie uśmiechnął i powiedział: «pomyślałem o tym samym». To pokazuje, że Papież Senior był w pełni świadomy znaczenia swej obecności w tej przestrzeni używanej przede wszystkim przez młodych. Dziś już z nowym Papieżem Franciszkiem wiemy, że ta decyzja podjęta przed rokiem okazała się słuszna i dalekowzroczna. Dziś papieski profil śledzi 11 milionów osób, a co jest jeszcze ciekawsze, dzięki retweetnięciu, czyli przesłaniu dalej do innych użytkowników, słowa Franciszka trafiają do 60 mln osób. A wszystko to dzieje się w sytuacji, którą Benedykt XVI nazywał duchowym pustynnieniem, kiedy nawet jedna kropla świeżej wody, niczym tweet, zaledwie 140 znaków, ma swoje znaczenie”.

KAI/kop
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook