Jedynie prawda jest ciekawa


Papier, który zakwita po zużyciu

02.05.2013

Portugalczycy opracowali w pełni ekologiczny papier, który po zużyciu i zasadzeniu samoistnie zakwita w ziemi. Nowatorski materiał dostępny jest już w sklepach i stanowi bazę dla rumianków, aksamitek i innych roślin.

Aby uzyskać kwiaty z oferowanego przez Portugalczyków papieru należy po zużyciu przedrzeć go, posadzić w ziemi, a następnie regularnie podlewać.

W sprzedaży dostępne są już trzy rodzaje kwitnącego papieru.

Pierwszy z nich zawiera wkomponowane w jego strukturę ziarenka aksamitki rozpierzchłej, wyżlinu większego oraz kosmosu podwójnie pierzastego.

W skład drugiej serii wchodzą natomiast ziarna roślin służących do parzenia herbat, takich jak np. rumianek.

Trzeci typ kwitnącego papieru, określany na portugalskim rynku mianem gourmet, zawiera w sobie ziarenka ziół i przypraw, takich jak majeranek, pieprz, rokietta siewna, rukiew wodna, a także pietruszka.

Kwitnący po wykorzystaniu papier posiada dwie warstwy, pomiędzy którymi znajdują się ziarna roślin. Przytwierdzone są one wewnątrz specjalnym klejem.

Pochodzący z recyklingu papier może być wykorzystywany zarówno jako materiał biurowy, jak też służyć do dekoracji. Wynalazek opracowany przez absolwentów Wyższego Instytutu Technicznego w Lizbonie nabyć już można w kilku sklepach na terenie Portugalii.

"W pełni ekologiczny papier wprowadziliśmy do sprzedaży detalicznej pod koniec ub.r. Od razu znalazł on szerokie grono klientów. Jego nabywcami są nie tylko aktywiści działający na rzecz ochrony środowiska, czy ci, którym bliska jest ekologia, ale też klienci zwyczajni, choć wymagający" - poinformował Nuno Bernardes, właściciel sklepu Papel Florescente.

Dostępny na portugalskim rynku ekologiczny papier nie należy do najtańszych. Za jedną kartkę w formacie A4 zapłacić trzeba średnio 1,90 euro. Zazwyczaj sprzedawany jest on w pakietach zawierających 10 sztuk.

PAP,lz

[fot:sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook