Jedynie prawda jest ciekawa


Pani Maria, która bije w dzwony

08.04.2012

Od 27 lat co niedziela i w święta pani Maria pokonuje 220 stopni, wspinając się po schodach 53-metrowej dzwonnicy soboru Aleksandra Newskiego w Sofii, największej prawosławnej świątyni na Bałkanach, i bije w dzwony. Najcięższy waży 12 ton, najmniejszy -10 kg.

"Niby jest to łatwe zajęcie, wymagające tylko niewielkiego wysiłku fizycznego, lecz wcale nie jest tak prosto. Trzeba być nie tylko bardzo zdrowym, do tego trzeba mieć Boga w sercu" - opowiada.

"Miałam wiele przygód w życiu. Raz potrącił mnie samochód. Jak weszłam na górę, od razu poczułam się lepiej. Bliskość dzwonów wpływa dobrze na zdrowie, to jest udowodnione. Mówią, że obok tego, kto bije w dzwony, stoją anioły" - dodaje 82-letnia pani Maria.

Najdłużej - przez trzy godziny i 20 minut - biła w dzwony w maju 1996 r., kiedy po 50-letnim wygnaniu do kraju wrócił były car Symeon Sakskoburggotski.

Dawna nauczycielka matematyki, mająca za sobą trudne życie, prześladowana w okresie komunistycznym, widzi w biciu w dzwony swoje przeznaczenie. "Za każdym razem, kiedy zbliżam się do nich, przechodzi mnie dreszcz. Jestem tak przywiązana do nich, że będę to robić, dopóki będę mogła" - wyznała w wywiadzie telewizyjnym.

W chórze soboru Aleksandra Newskiego zaczęła śpiewać w 1950 roku jako studentka. Tam też poznała swojego męża, długoletniego solistę znanego chóru im. Swetosława Obretenowa.

Przed lutym 1985 r., kiedy to została mianowana "odświętną dzwonniczką", przez długie lata pomagała staremu dzwonnikowi, dziadkowi Ilii.

Maria Zybowa urodziła się w 1929 r. w Czirpanie w środkowej Bułgarii. Przed wojną skończyła francuski college świętego Józefa. Chciała być lekarką, ale w czasach komunizmu z powodu "burżuazyjnego pochodzenia" nie dostała się na studia medyczne. Przyjęto ją dopiero po trzeciej próbie na wydział matematyki. Pracowała jako nauczycielka, tłumaczyła, udzielała korepetycji. I nie opuszczała świątyni.

Jej zajęcie nazywa się posadą "odświętnego dzwonnika", ponieważ bije się jednocześnie we wszystkie 12 dzwonów, a w dni powszednie tylko w trzy - tłumaczy. Rozruszać 780-kilogramowe serce największego dzwonu pomaga jej diakon Georgi, na co dzień ekonomista w ministerstwie środowiska. Według niego nawet niezbyt mocne uderzenie tego dzwonu można usłyszeć w mieście Swoge, 32 km od Sofii.

Dzwony odlano w 1911 r. w Rosji - w Tule i Moskwie. Zamontowano je na dzwonnicy w 1914 r.

Na największym, ważącym 12 ton, jest data odlania - 26 maja. Jest to dzień, w którym urodziła się pani Maria.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook