Jedynie prawda jest ciekawa


Pandy przeżyły trzęsienie ziemi w Chinach

22.04.2013

Trzęsienie ziemi w Syczuanie w południowej prowincji Chin okazało się traumatycznym przeżyciem dla mieszkających tam pand. Na szczęście był to uraz psychiczny, żadna nie została ranna - informują w poniedziałek chińskie media.

Poszkodowane pandy znajdują się pod opieką w rezerwacie Bifengxia, oddziale słynnego rezerwatu pand w Wolong. Bifengxia znalazła się w strefie nawiedzonej w sobotę trzęsieniem ziemi, 50 km od epicentrum. Trzęsienie o sile ok. 6 w skali Richtera spustoszyło okolice 1,5-milionowego miasta Ya'an.

Do pierwszych wstrząsów doszło rano; wówczas kamery nadzoru zarejestrowały, że część pand wspięła się na drzewa, a inne uciekły - powiedział rzecznik ośrodka hodowli pand, Heng Yi.

"Te odważne zachowały spokój, natomiast nieśmiałe przeżyły szok" - potwierdził specjalista, dodając, że pandy potrzebują specjalnej opieki, a nawet terapii psychologicznej.

Hodowcy dostarczyli im odpowiednią ilość pokarmu, żeby zagwarantować, że "nic się złego nie stało" i w ten sposób uspokoić zwierzęta.

W Bifengxia mieszka 61 pand wielkich. Mniej więcej połowa z nich pięć lat temu została przeniesiona z rezerwatu Wolong po potężnym trzęsieniu ziemi o sile 8 w skali Richtera.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]   


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook