Jedynie prawda jest ciekawa


Palenie w obecności dzieci będzie zakazane?

24.07.2012

Brytyjscy deputowani do Izby Lordów chcą wprowadzić zakaz palenia papierosów w samochodzie, w którym jadą dzieci. Lordowie przyznają, że nie ma rządowego poparcia dla tych pomysłów. Premier David Cameron obawia się bowiem, że taki zakaz może naruszać wolność osobistą.

Izba poparła wniosek lorda Ribeiro, aby nakładać karę w wysokości 60 funtów za palenie papierosów w samochodzie, gdy jadą nim również dzieci. Alternatywną karą byłby udział w kursie o zagrożeniach płynących z palenia papierosów.

Pomysł zyskał aprobatę organizacji charytatywnych i prozdrowotnych, jednak potrzebna jest zgoda parlamentu, aby wszedł w życie. Premier David Cameron zakwestionował pomysł Ribeiro i zasugerował, że nowe prawo mogłoby naruszać wolność osobistą obywateli.

W zeszłym roku Cameron powiedział członkom parlamentu, że popiera zakaz palenia w pubach, jednak nie jest przekonany, jeśli chodzi o mówienie ludziom, co powinni i czego nie powinni robić w prywatnych samochodach. - Taka decyzja wymagałaby poważnego przemyślenia - dodał Cameron.

- Nie było silnego poparcia rządu dla projektu takiej ustawy, ministrowie są za edukowaniem rodziców, aby zmienić ich zachowanie - przyznał jeden z konserwatywnych lordów. Dodał, że większość palaczy powstrzymuje się od palenia jadąc samochodem z dziećmi, jednak są rodzice, których zachowanie nie zasługuje na pochwałę.

Laburzysta Alex Cunningham zaproponował uchwalenie podobnej ustawy w Izbie Gmin już w zeszłym roku, jednak spotkało się to z oporem posłów ze wszystkich partii.

Nal,PAP
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook