Jedynie prawda jest ciekawa


Padł rekord ceny za dzieło żyjącego artysty - 37 mln dolarów

15.05.2013

Na nowojorskiej aukcji sztuki powojennej i współczesnej w domu Sotheby's padł rekord ceny za dzieło żyjącego artysty. Obraz niemieckiego malarza Gerharda Richtera "Domplatz, Mailand" (Plac katedralny w Mediolanie) sprzedano we wtorek za 37 mln dolarów.

Wielkie płótno uważane za wybitny przykład uprawianego przez Richtera malarstwa powstało w 1968 roku na zmówienie firmy Siemens Elettra dla jej biur w Mediolanie. Ukazuje w manierze przypominającej starą, blaknącą fotografię centrum handlowe obok mediolańskiej katedry.

Obraz wisiał w biurach Siemensa przez 30 lat, a następnie w 1998 roku kupiła go na aukcji rodzina Pritzkerów - jedna z najbogatszych w USA (właściciele sieci hotelowej Hyatt i fundatorzy nagrody Pritzkera, która jest odpowiednikiem Nagrody Nobla za dokonania w architekturze). Zapłacona przez nich cena stanowiła ówczesny rekord - 3,5 mln dolarów.

Z części zysków Hyatt Hotels Corporation chce kupić inne dzieła sztuki do swoich hoteli.

Do sprzedaży płótna doszło w siedem miesięcy po poprzednim rekordzie ustanowionym przez dzieło Richtera - 34,3 mln dolarów za "Abstraktes Bild (809-4)".

Richter, abstrakcjonista i fotorealista, płynnie łączący od 1989 roku oba te kierunki i sięgający też po inne środki wyrazu, np. witraż, jest najlepiej sprzedającym się żyjącym artystą. W jego dziełach przenikają się nawzajem iluzjonistyczna przestrzeń i malarskie gesty w postaci smug i chlapnięć farby. Artysta, niedający się zamknąć w jednym stylistycznym obszarze czy medium, malował też obrazy będące fotograficzną trawestacją malarstwa dawnego (Vermeera, Tycjana), w których uprawiał swoistą grę z widzem i technologią produkcji masowej.

Na aukcji w Sotheby's sprzedano 83 proc. z 64 wystawionych dzieł, uzyskując 293,587 mln dolarów - niewiele ponad dolną granicę szacunków (284-383 mln dolarów).

Podczas aukcji padł również rekord ceny za dzieło amerykańskiego artysty. Obraz abstrakcyjnego ekspresjonisty Barnetta Newmana (1905-70) "Onement VI" z 1953 roku uzyskał cenę 43,8 mln dolarów. Sprzedawał go współzałożyciel Microsoftu Paul Allen.  

Rezultaty aukcji nie są jednak wyrównane, choć pięć dzieł sprzedano za ponad 20 mln dolarów. Słabo wypadły lub nie znalazły nabywcy obrazy Andy'ego Warhola, Jean-Michela Basquiata i Jeffa Koonsa. Zaskoczeniem było to, że cienia zainteresowania nie wzbudził obraz Francisa Bacona "Studium do portretu P.L.", którego wartość szacowano na 30-40 mln dolarów.

Aukcję sztuki powojennej i współczesnej zaplanowano także na środę wieczór w domu Christie's; oferuje on 72 dzieła na łączną sumę szacunkową około 300 mln dolarów. Są wśród nich arcydzieła abstrakcyjnych ekspresjonistów, m.in. Jacksona Pollocka, Willema de Kooninga, Marka Rothko, a także słynne prace Warhola. Z następnej generacji klasyki mistrzów współczesności Christie oferuje Jean-Michela Basquiata i Francisa Bacona.

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook