Jedynie prawda jest ciekawa


Padł nowy rekord echa

17.01.2014

Padł nowy rekord świata dotyczący czasu odbicia echa w obiekcie zbudowanym przez ludzi. Aż 112 s. - tyle trwało odbicie, jakie zarejestrowano w opuszczonych, podziemnych tunelach na paliwo, zbudowanych w Szkocji w czasie II wojny światowej - informuje BBC.

Inżynier akustyki z Salford University, prof. Trevor Cox, zarejestrował wystrzał z pistoletu naładowanego ślepym nabojem, oddany w podziemnych tunelach Inchindown (w Szkocji). Zanim odgłos powrócił i wybrzmiał, minęło 112 sekund. Długość tego echa pobiła światowy rekord Guinnessa ustanowiony w 1970 r., również w Szkocji - w Hamilton Mausoleum w Lanarkshire, wynoszący zaledwie 15 s.

Strzał oddał znawca Inchindown, Allan Kilpatrick z Royal Commission on the Ancient and Historical Monuments of Scotland (RCAHMS). Powracającą z tuneli odpowiedź wychwyciły mikrofony prof. Coxa, który podczas badania echa w tunelach wykorzystał standardową technikę służącą do oceny akustyki sal koncertowych.

Prof. Cox podkreśla, że akustyka tuneli wprawiła go w ogromne zdumienie. "Nigdy wcześniej nie słyszałem takiego napływu echa i pogłosu" - mówi. - Na początku niedowierzałem. Pogłosy niosły się zbyt długo".

Historia tuneli Inchindown sięga lat 30. XX w. i niepokojów dotyczących rosnących wówczas w siłę niemieckich sił zbrojnych. Wobec coraz bardziej nieuchronnej perspektywy wojny Brytyjczycy uznali, że naziemne magazyny z paliwem, zbudowane w 1913 r. w pobliskim mieście portowym Invergordon, są za bardzo narażone na atak. Brytyjska flota posiadająca liczne, paliwożerne okręty, transportowce i krążowniki, potrzebowała magazynu paliwa, odpornego na bombardowanie. Ostatecznie uznano, że jako tajny i bezpieczny przed atakiem magazyn mogą posłużyć podziemne tunele, wywiercone w skalistym wzgórzu.

Prace budowlane trwały od 1939 do 1941 r., a skala przedsięwzięcia była niespotykana. Tunele były największym jednolitym obiektem w regionie, a ich wiercenie - jedną z największych podziemnych realizacji.

Inchindown tworzy sześć podziemnych zbiorników, mogących pomieścić w sumie 145,5 tys. m3 paliwa.

Ściany tuneli o grubości 15 m. tworzy lita skała. Niektóre z są dwa razy dłuższe niż boisko do piłki nożnej (237 m.), a ich szerokość i wysokość wynosi odpowiednio 9 i 13,5 m. Według doniesień były w całości wypełnione podczas wojny falklandzkiej w 1982 r. Potem składnica powoli zaczęła niszczeć. Pierwszą wycieczkę po tych zabytkowych tunelach Kilpatrick poprowadził w 2009 r.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook