Jedynie prawda jest ciekawa


Owsiak: Jesteśmy podobni do Radia Maryja

05.04.2016

Twórca i szef WOŚP mówi o swoim zaangażowaniu politycznym.

„Nie podobają mi się pochodnie na Marszu Niepodległości, bo mam 60 lat i złe historyczne skojarzenia” - powiedział Jerzy Owsiak w rozmowie z Janem Wróblem na antenie TOK FM.

Twórca WOŚP najwyraźniej nie ma pretensji do krytyków. Jego zdaniem, nawet nieprzychylne mu media miały mieć pozytywny wpływ na Orkiestrę.

„Media bardzo pomogły Orkiestrze, gdyż nawet te, które nas nie lubią, o nas mówią. Mieliśmy szczęście, że 24 lata temu, gdy zaczynaliśmy działalność, były w Polsce tylko dwie stacje telewizyjne. Dzięki temu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy stała się powszechnie znana” - powiedział.

Jan Wróbel porównał działalność WOŚP do Radia Maryja. Dziennikarz twierdzi, że są to dwie prawdziwie obywatelskie organizacje.

„Tak, jesteśmy podobni do Radia Maryja - mamy lidera i misję, ale my kupiliśmy sprzęt medyczny wart 650 milionów złotych, w Toruniu powstają kolejne budowle związane z rozgłośnią” - powiedział.

„Tworzymy stuprocentowe społeczeństwo obywatelskie podczas Orkiestry i Woodstocku, w którym uczestniczy już pół miliona ludzi. Nie wzywamy ludzi do stawania na baczność przed ideą, ale patriotyzm wyrażający się wspólnym zaśpiewaniem hymnu jest dla mnie istotny” - stwierdził Owsiak.

Jurek Owsiak nie planuje popierania żadnej partii. Nie wyklucza jednak jakiegoś rodzaju zaangażowania.

„Nie poprę żadnej partii, ale w razie potrzeby jestem gotowym stanąć na barykadzie, bo kocham ten kraj. Uważam, że w ruinie był 25 lat temu” - mówi Owsiak.

„Na Przystanku Woodstock pozwalam sobie na pewne gesty. Mówię, idźcie na wybory, bo jeżeli  nie będziecie wybierali, to potem nie miejcie pretensji jaka ta Polska jest. Mało  tego, mówię im – załóżcie własną partię. I zobaczcie, są partie. Kukiz’15, to partia o której nikt by nie pomyślał 2 lata temu. Ja sam bym nie pomyślał. A ona powstała, ukonstytuowała się. Widocznie jest taka potrzeba” - powiedział szef WOŚP.

Mly/natemat.pl

Fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook