Jedynie prawda jest ciekawa


Owce już na halach

19.05.2012

Owce w Beskidach pasą się już na halach. W sobotę w Korbielowie (Beskid Żywiecki) odbył się uroczysty redyk, czyli obrządek wyprowadzenia zwierząt na górskie pastwiska. Do września będą się na nich pasły pod opieką bacy i juhasów.

Gazdowie powierzyli bacy Stanisławowi Majewskiemu po kilka, kilkanaście zwierząt. W sumie stado liczy ponad 250 owiec. Majewski zajmuje się wypasem owiec od kilkudziesięciu lat.

Baca i juhasi odprawili w sobotę tradycyjne obrzędy związane z redykiem, m.in. "mieszali" i okadzali owce. Mieszanie to trzykrotne przepędzanie stada wokół mojki, czyli jodłowej gałęzi wbitej na polanie. Górale wierzą, że owce od różnych gazdów "poznają się i polubią". Kiedyś wierzono, że owce, które wypadną poza krąg, zagubią się podczas sezonu wypasu lub zostaną zagryzione. Okadzanie odpędzało z kolei złe moce od stada i miało sprawić, że nie będzie ono atakowane przez wilki. W pasterskiej bacówce zapłonęła także ognisko zwane watrą.

Redyk zwieńczyła modlitwa oraz pierwszy udój owiec. Z tego mleka będą powstawały oscypki.

Uroczystość wzbogaciły występy zespołów regionalnych oraz liczne konkursy, m.in. przędzenia wełny i wiedzy o obrzędach pasterskich. Pojawili się także zbójcy. Jak głosi legenda pobliska góra Pilsko wzięła nazwę od orawskich zbójników, którzy pod szczytem góry ponoć często pili. Mówi o tym góralska pieśń: "Pilsko nase Pilsko, gronicku kochany, chodzili po tobie zbójnicy z Orawy. Chodzili, pijali i na dudach grali, winko popijali, z dziywkami hulali".

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook