Jedynie prawda jest ciekawa


Ostrożnie ze słońcem

04.05.2013

lekarze ostrzegają – zbyt długie przebywanie na słońcu może się źle skończyć.

Niebezpieczne dla naszego zdrowia może być też nadmierne korzystanie z solarium. Jeśli komuś marzy się złocista opalenizna to niech lepiej pracuje nad nią ostrożnie i rozważnie.

Zbyt długie przebywanie na słońcu może być szkodliwe nie tylko dla naszej skóry ale i oczu. Pieczenie, łzawienie, a nawet poważne uszkodzenie struktur oka, to właśnie efekty nierozważnego zażywania kąpieli słonecznych. To nie znaczy, że mamy unikać opalania się, wręcz przeciwnie, trzeba tylko pamiętać o niezbędnej ochronie – przypomina okulista, dr hab. Dorota Wyględowska:

"Pacjenci zgłaszają się do nas z czerwonym, bardzo bolesnym okiem, nieraz także z pogorszeniem ostrości wzroku.  Może to być właśnie efekt zbyt intensywnego opalania."

Dlatego okuliści przestrzegają m.in. przed patrzeniem prosto w słońce:

„Może dojść wówczas do fotochemicznego uszkodzenia najbardziej odpowiedzialnej za widzenie części oka  - plamki żółtej, do pogorszenia ostrości wzroku oraz mroczków, które chory ma w polu widzenia. Czasami uszkodzenie jest trwałe, nieodwracalne. Jeżeli jest niewielkie, to samoistnie po pewnym czasie może się wycofać" – ostrzega dr Wyględowska

Zatem wychodząc z domu przy słonecznej pogodzie, pamiętajmy o tym, żeby zabrać ze sobą okulary słoneczne, najlepiej takie z filtrem UV. Unikajmy raczej takich kupionych na bazarach i supermarketach bo mogą być wręcz niebezpieczne dla naszego wzroku. Zakładając zwykłe, ciemne szkła, zmniejszamy naświetlenie naszych oczu, przez co rozszerzają nam się źrenice, a jeśli okulary nie mają specjalnego filtra to nasze oko przyjmuje wtedy jeszcze więcej szkodliwego promieniowania.

O nasze oczy powinniśmy też zadbać w solarium, w gabinetach z łóżkami do opalania są zawsze specjalne okulary ochronne.

"Nie wszyscy je zakładają, obawiając się opalenizny z +efektem pandy+, czyli białymi obwódkami wokół oczu. Co gorsza, są osoby, które nie przestrzegają zasady zamykania oczu w trakcie opalania" - powiedziała okulistka.

PAP, mk

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook