Jedynie prawda jest ciekawa


Ósmy Zlot Miłośników Gwiezdnych Wojen "StarForce"

14.10.2017
starwars14102017
Ósmy Zlot Miłośników Gwiezdnych Wojen "StarForce"

- Barwną paradą, która przeszła ulicami miasta, uroczyście zainaugurowano w Toruniu ósmy Zloty Miłośników Gwiezdnych Wojen "StarForce". Bierze w nim udział kilka tysięcy osób z całego kraju, których łączy fascynacja światem wykreowanym przez George'a Lucasa.

"Na zlocie jest przeważnie od pięciu do dziesięciu tysięcy osób. W paradzie bierze udział ponad sto osób. Wszystkie są przebrane w kostiumy pojawiające się w kolejnych odsłonach sagi. Pierwszy film powstał czterdzieści lat temu, ale to dzieło ponadczasowe" - powiedział PAP przed startem parady Rafał Frąckiewicz z Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Jak mówił Frąckiewicz, Lucas zmienił sposób narracji w kinie, a opowiedziana historia zafascynowała miliony ludzi i fascynuje nadal. "Kolejne filmy budują jeszcze szerszą, wielopokoleniową społeczność" - dodał.

Do miasta, w którym urodził się Mikołaj Kopernik, przyjechali miłośnicy "Gwiezdnych Wojen" z wielu odległych zakątków Polski - Krakowa, Tarnowa, Wrocławia, a nawet Szczyrku.

"Pierwsze części powstały tak dawno temu, że wielu z nas nie było jeszcze wtedy na świecie. Wychodzące kolejne powodują, że wszystko idzie dalej. Jestem na zlocie po raz pierwszy i to dla mnie takie Boże Narodzenie przed Bożym Narodzeniem, a będzie ich więcej, bo przecież w tym roku jest premiera kolejnej części. Możemy pogadać tutaj o tym, co wiemy o tych filmach, jak i o tym, czego jeszcze nie wiemy. Pozycją obowiązkową jest dla mnie stara trylogia" - powiedziała PAP Marta Michalak z Gdańska.

W paradzie dostrzec można było wiele postaci, które weszły już do kanonu popkultury - m.in. Hana Solo, Obi-Wana Kenobiego czy Luke'a Skywalkera.

"Nasze stroje są wiernym odwzorowaniem tych, które ludzie na całym świecie widzieli na ekranach kin. Parada, pomimo tego, że jest na początku, jest punktem centralnym zlotu. Niezwykle istotna jest możliwość spotkania znajomych, których dawno nie widzieliśmy, a teraz są w jednym miejscu" - wskazała Joanna Saleta z Łodzi. Przyznała, że najlepszym filmem z sagi jest dla niej "Imperium kontratakuje".

Uczestnicy zlotu podkreślali, że "Gwiezdne wojny" to nie tylko filmy, ale również książki, komiksy, gry, zabawki i inne materiały kolekcjonerskie. W piątkowy wieczór odbyły się w Toruniu m.in. konkurs wiedzy i prelekcje poświęcone sadze. Poprzedziły one główne atrakcje zlotu zaplanowane na sobotę, którymi, poza paradą, będą popołudniowe spotkanie z aktorem Michaelem Carterem - odtwórcą roli Biba Fortuny w "Powrocie Jedi", Akademia Jedi, warsztaty dla dzieci, a także prelekcje poświęcone najrozmaitszym aspektom fenomenu popkulturowego "Gwiezdnych "Wojen". Zlot zakończy o godzinie 20. pokaz walk na miecze świetlne w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego.

"To się nie skończyło dwadzieścia lat temu, a nadal żyje, bo powstają filmy, seriale, książki, komiksy. Polacy dawno temu nauczyli się ze sobą współpracować, gdyż żyli w czasach, gdy bardzo ciężko było coś zdobyć. Jedna rzecz rozprzestrzeniała się wśród wielu osób, stąd teraz jesteśmy w stanie zorganizować coś tak wspaniałego jak +StarForce+. Nie wiem, czy w tym roku jest to w programie, ale często przy okazji zlotu odwiedzaliśmy ulicę Obi-Wana Kenobiego, która jest w miejscowości pod Toruniem" - dodała Maja "Mahiyana" Kędras z Tarnowa.

PAP 

autor: Tomasz Więcławski

 edytor: Dorota Kazimierczak

 

 

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook