Jedynie prawda jest ciekawa


Orszaki Trzech Króli przejdą przez Polskę

04.01.2016

6 stycznia uroczyste pochody odbędą się w 420 miejscowościach.

Ulicami 420 miejscowości w Polsce i szesnastu miast za granicą przejdą w środę, 6 stycznia, Orszaki Trzech Króli - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie  rzeczniczka prasowa OTK Anna Śmigielska.

Jak dodała jest to o 90 miejscowości więcej niż w roku ubiegłym. Do Orszaku może przyłączyć się każdy. Za Betlejemską Gwiazdą prowadzą nas tradycyjnie Trzej Królowie - Mędrcy ze Wschodu - podkreśliła.

"Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty jest na ewangelicznym przekazie sprzed 2016 lat - Mędrcowie ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by "odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają Mu pokłon, objawiając Go tym samym całemu światu" - podkreśliła rzeczniczka Orszaku.

Dodała, że nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne kolędowanie ludzi, którzy idą za Trzema Królami oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. "W ten sposób wszyscy mogą się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia" - podkreśliła Śmigielska.

Poinformowała jednocześnie, że na Orszaku przedstawiane są również sceny ilustrujące wydarzenia biblijne towarzyszące Narodzeniu Pańskiemu takie jak Dwór Heroda, Gospoda, Walka dobra ze złem, Brama do Nieba.

Maciej Marchewicz z Fundacji Orszaku Trzech Króli podkreślił, że "fenomen orszaku nie polega na tym, że z roku na rok przybywa miejsc, gdzie jest organizowany, tylko na tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii".

Święto Trzech Króli - jak powiedział Marchewicz - to okazja na odkrywanie bogactwa tradycji i zwyczajów związanych z wyjątkowo pięknymi świętami Bożego Narodzenia. "Orszak Trzech Króli systematycznie przywraca zwyczaj wystawiania jasełek, budowanie szopek Bożonarodzeniowych, wspólnego śpiewania kolęd. Inspiruje do sięgania do dawnych tradycji i tworzenia nowych zwyczajów” - dodał.   

Jak poinformowała Śmigielska, w tym roku Orszak przejdzie w 420 polskich miastach i miejscowościach, a także w kilkudziesięciu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w USA, na Ukrainie, w Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze. Do policzenia uczestników Orszaku zostało rozesłanych 1,4 mln naklejek.

Hasło ósmej edycji Orszaku Trzech Króli to: "Nade wszystko miłosierdzie - Miłość Pokój, Przebaczenie". "Jest to nawiązanie do słów papieża Franciszka. W ten sposób zostają podkreślone wydarzenia Roku Świętego Miłosierdzia, oraz XXXI Światowe Dni Młodzieży. W tegorocznym scenariuszu znajdą się również słowa św. Jana Pawła II oraz świętej Faustyny" - powiedziała rzeczniczka OTK.  

Dodała, że Światowe Dni Młodzieży będą widoczne w Orszaku Trzech Króli w całej Polsce. Fundacja jest organizatorem ogólnopolskiej zbiórki publicznej na "światowe Dni Młodzieży w Diecezjach”, przeprowadzanej w wielu miejscowościach w całej Polsce 6 stycznia podczas Orszaku Trzech Króli. Dochód zebrany podczas zbiórki zostanie przekazany kwestującym miejscowościom na organizację pobytu uczestników ŚDM w tych miejscowościach.     

6 stycznia 2015 roku - przypomniała Śmigielska - Orszak Trzech Króli odbył się w 330 miejscowościach, wzięło w nim udział łącznie ponad 1 mln osób. Kolejne 1,5 mln widzów obejrzało transmisję telewizyjną na żywo w TVP i TVP Polonia.

mly/PAP

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook