Jedynie prawda jest ciekawa


Orły poczuły wiosnę

04.02.2014

Żyjące w polskich Karpatach orły przednie, co najmniej miesiąc wcześniej niż zazwyczaj, zaczynają tokować i odwiedzać swe gniazda - poinformował dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

"Ożywienie wśród orłów przednich obserwujemy od kilku dni. Zaczynają już tokować, odwiedzają gniazda, widziałem nawet kopulację jednej pary" - powiedział ornitolog.

W jego ocenie, takie zachowanie jest wynikiem łagodnej zimy. "Temperatury powietrza z każdym dniem są coraz wyższe, a na polach pozostało już niewiele śniegu.  W konsekwencji prowadzi to do takiego zachowania orłów, jakby to był co najmniej początek marca" - dodał.  Podkreślił, że w tym roku zainteresowanie gniazdami nastąpiło prawie o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. "Przy normalnej zimie orły  przednie do rewirów lęgowych wracają na przełomie lutego i marca, w trzeciej dekadzie marca składają jaja, które wysiadują ok. 40 dni" - wyjaśnił.

Stój nie obawia się, że ewentualny powrót zimy zagrozi lęgom. "Orły potrafią wysiadywać nawet w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych. Są to duże ptaki, które wytrwale ogrzewają złożone jaja" - zaznaczył.  

Przypomniał, że "tegoroczną, łagodną zimę orły przednie spędziły w swoich rewirach lęgowych".  "W poszukiwaniu pożywienia nie musiały specjalnie oddalać się od gniazd, czy schodzić w niższe partie gór" - zauważył przyrodnik.

W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach. Poza Karpatami można je spotkać na Wybrzeżu Bałtyckim np. w Słowińskim Parku Narodowym i na Mazurach.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Drapieżnik żywi się głównie ssakami i ptakami. Poluje między innymi na         zające, kuny, koty domowe, sowy, kruki, myszołowy. Nie gardzi również padliną.            Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz.

Jego gniazda znajdują się w miejscach trudno dostępnych, w koronach  wysokich drzew lub na półkach.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

 

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook