Jedynie prawda jest ciekawa


Orliki wróciły nad Biebrzę

23.03.2012

Orliki zostały wyposażone w nadajniki latem 2011 r. Specjaliści chcą je obserwować nawet przez kilka lat, by poznać trasy ich wędrówek, śledzić ich losy, bardziej poznać gatunek. Dzięki obserwacjom będzie się można m.in. więcej dowiedzieć o tym, gdzie żerują orliki, jakich terytoriów potrzebują do polowań. Wszystkie te informacje są potrzebne do skuteczniejszej ochrony tych ptaków.

Nadajniki są małe i lekkie. Jeden nadajnik waży około 30 gramów. Jest przymocowany do ptaka za pomocą teflonowych tasiemek, przez co wygląda jak mały "plecak". Nadajnik jest zasilany energią słoneczną. Informacje są zbierane przy wykorzystaniu nawigacji satelitarnej GPS i drogą satelitarną trafiają do obserwujących.

Orlikom nadano imiona nawiązujące do bohaterów historycznych z okresu II wojny światowej. Wędrówki można śledzić na bieżąco w internecie na stronie projektu "Orlik ptak jakich mało" (www.orlikgrubodzioby.org.pl).

- Obecnie na mapie widać, że z każdym dniem ptaki są coraz bliżej Biebrzy. Trzymamy kciuki za ich bezpieczny powrót. Po drodze muszą stawić czoło zmiennym warunkom pogodowym, nierzadko walcząc z głodem i unikając strzałów kłusowników - poinformowała Anna Pilarska z realizującego projekt stowarzyszenia Ptaki Polskie.

Jeszcze przed powrotem orlików, w ich gniazdach nad Biebrzą montowane są kamery, by można było - podobnie jak przed rokiem - obserwować ich życie w internecie.

Z bieżących obserwacji wynika m.in., że z Sudanu lecą do Polski orliki o imionach: Witold, Jerzy i Hubal. W Sudanie zimował także orlik Kolumb, który w ubiegłym roku spędzał zimę w Zambii. - Najwięcej zmartwienia jak na razie przysporzył nam Władek, który został znaleziony jesienią w Niemczech. Ptak obecnie kuruje się pod troskliwą opieką ornitologów, ale wkrótce wróci nad Biebrzę - poinformowała Pilarska.

Nie wiadomo na razie co się stało z orlikiem - Jerzym. Sygnał z nadajnika tego ptaka zanikł w listopadzie w Egipcie.

Pilarska poinformowała, że największą sympatię pośród osób realizujących projekt zdobyła dotychczas samiczka o imieniu Zośka. Roczna obecnie samiczka, jesienią rozstała się z rodzicami i po opuszczeniu gniazda dotarła po swojej pierwszej podróży na Kretę. - Podczas, gdy wiosną wszystkie orliki ruszyły na północ, ona nadal grzeje się na wyspie - mówi Pilarska. Specjaliści są ciekawi dalszych losów tego ptaka, dokąd pofrunie, tym bardziej, że - jak podkreślają - mało wiadomo o życiu młodych orlików grubodziobych.

Projekt "Orlik, ptak, jakich mało" realizują "Ptaki Polskie", Komitet Ochrony oraz Biebrzański Park Narodowy. Jego celem jest wypracowanie krajowego planu ochrony orlików grubodziobych nazywanych "najbardziej bagiennymi orłami w Europie". Naukowcy chcą się jak najwięcej dowiedzieć o orlikach, o których wciąż wiadomo stosunkowo niewiele.

Projekt potrwa do 2013 r. W 2012 r. m.in. będą budowane nad Biebrzą zastawki i urządzania wodne, by poprawiać stosunki wodne, bo orlikom, ale też innym ptakom sprzyjają podmokłe tereny. Będą też
kontynuowane koszenia łąk i odkrzaczanie. Będą też na ten temat edukacyjne spotkania dla okolicznych mieszkańców o tym, jak mogą skorzystać na ochronie przyrody.

Cała Kotlina Biebrzańska to polska ostoja orlików grubodziobych. Występuje tam ok. 15-17 par tych ptaków, z czego zdecydowana większość na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. To cała polska populacja tych ptaków. Polska populacja stanowi połowę całej populacji orlika grubodziobego w Unii Europejskiej.

UE z programu Life przeznaczyła na projekt 1,4 mln euro, ponad 400 tys. euro dokłada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook