Jedynie prawda jest ciekawa


Ogólnopolska Noc Biologów

12.01.2012

Na ile możemy ufać własnym zmysłom, jakie są przyczyny leworęczności, jak wydobyć DNA z owoców za pomocą szamponu do włosów i soli kuchennej, m.in. tego dowiedzą się uczestnicy Nocy Biologów. 13 stycznia odbędzie się ona w 16 polskich ośrodkach akademickich.

Ogólnopolska Noc Biologów to pierwsze wspólne przedsięwzięcie szesnastu ośrodków naukowych, które ma popularyzować biologię. Idea spotkań narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas cieszących się dużą popularnością spotkań dla mieszkańców miasta.

Jak przypomina dr hab. Stanisław Czachorowski z uczestniczącego w wydarzeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wiek XX uważany był za stulecie fizyków. Wszystko wskazuje na to, że wiek XXI będzie wiekiem biologów.

"To nie tylko odczytanie ludzkiego genomu, to także prace nad poznaniem proteomu, przywracanie do życia wymarłych gatunków, biotechnologia, bioinformatyka i możliwości kolonizacji przestrzeni kosmicznej. () To już bliska przyszłość wykłuwająca się w laboratoriach biologów i biotechnologów. Warto wiec zobaczyć nowoczesne laboratoria i podejrzeć naukowców przy ich pracy" - podkreśla dr Czachorowski.

Bardzo bogaty program Nocy Biologów przygotował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Już od godz. 11 rozpoczną się tam wykłady poświęcone płci mózgu, erze dinozaurów czy uzdrawiającej mocy pijawek. Podczas warsztatów będzie można "degustować zapachy" i przekonać się, jak wielobarwne potrafi być laboratorium. W kawiarni naukowej specjaliści z Wydziału Biologii UWM postarają się odpowiedzieć na każde zadane im pytanie.

Uczestnicy zajęć na Uniwersytecie Szczecińskim (US) pod okiem uczonych wydobędą DNA z bananów, kiwi lub truskawek za pomocą szamponu i soli kuchennej. Przez mikroskop będą mogli obserwować zachowania pierwotniaków, skorupiaków czy owadów w kropli wody. Chętni dowiedzą się również jak sprawdzić czy żywność jest modyfikowana genetycznie.

Jak powiedziała PAP prodziekan Wydziału Biologii US dr Renata Słomińska-Walkowiak przygotowane zajęcia mają zainteresować młodych ludzi przyrodą ożywioną i pokazać, że nawet najbardziej skomplikowane procesy można obserwować prostymi metodami. "Biologia to nie tylko nauka przez duże n, to również tematy blisko związane z życiem codziennym" - dodała Słomińska-Walkowiak.

Na Uniwersytecie Wrocławskim będzie można wysłuchać wykładu poświęconego arszenikowi - jednej z najpopularniejszych i zarazem najstraszliwszych trucizn w historii ludzkości. Na nocne zwiedzanie  zaprasza również Muzeum Człowieka, w którym zwiedzający prześledzą rozwój kości czaszki i szkieletu pozaczaszkowego od okresu płodowego do dorosłości i obejrzą ludzkie kości pochodzące z polskich stanowisk wykopaliskowych, zniekształcone na skutek różnych zmian chorobowych.

Specjaliści z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej przybliżą zalety oraz kontrowersje, które powstały wokół szczepień i szczepionek. Na uczestników warsztatów czekają atrakcje takie jak otrzymanie olejków eterycznych z materiału roślinnego czy obserwacja świecących bakterii. Z kolei goście Uniwersytetu Śląskiego dowiedzą się, na ile wiarygodne jest to, co widzimy. Co robi mózg, kiedy nie otrzymuje całej potrzebnej mu informacji. Uczestnicy warsztatów "cebulowych" dowiedzą się np. dlaczego "syrop babuni z cebuli" jest taki skuteczny w zimowych przeziębieniach.

Uczestnicy zajęć Uniwersytetu w Białymstoku korzystając z internetowych baz danych, na podstawie pojedynczej sekwencji DNA, zidentyfikują wybrane gatunki zwierząt. Podczas warsztatów "Dotknij czaszki lwa i myszy" obejrzą czaszki rozmaitych gatunków ssaków.

Swoje programy z okazji Ogólnopolskiej Nocy Biologów przygotowały również: Akademia Pomorska w Słupsku, Uniwersytet Gdański, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-GUMed, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ogród Botaniczny UAM i Uniwersytet Zielonogórski.

Szczegółowy program Ogólnopolskiej Nocy Biologów jest dostępny na stronie:
http://www.nocbiologow.home.pl/

PAP

[fot. nocbiologow.home.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook