Jedynie prawda jest ciekawa


Ogłoszono zwycięzców 71. Konkursu Szopek Królewskich

08.12.2013

Wysoka na ponad dwa metry szopka Leszka Zarzyckiego została uznana za najładniejszą szopkę dużą w 71. Konkursie Szopek Krakowskich. Wyniki konkursu, do którego zgłoszono 174 szopki, ogłoszono w niedzielę w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

W kategorii szopek średnich jury pierwszą nagrodą uhonorowało dwie szopki wykonane przez Dariusza Czyża i Zbigniewa Gillerta; w kategorii szopek małych nagrodzono szopkę Mariana Dłużniewskiego i Marzeny Krawczyk, a w kategorii szopek miniaturowych - szopki Wiesława Barczewskiego i Jana Kirsza. Wobec wysokiego poziomu zgłoszonych prac jury przyznało kilkanaście nagród równorzędnych.

Laureat pierwszej nagrody za szopkę dużą, oprócz dyplomu, otrzymał 12 tys. zł. W kategorii szopek średnich pierwsza nagroda wynosiła 8 tys. zł; za szopki małe 5 tys. zł, a za szopki miniaturowe - 2,5 tys. zł. Niektóre szopki kupi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, inne zdobią urzędy państwowe, jak np. Pałac Prezydencki, kolejne zyskają innych nabywców.

Jak poinformował dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski, w urzędach procedowany jest właśnie wniosek o uznanie szopki krakowskiej za część światowego niematerialnego dziedzictwa Krakowa.

Po ogłoszeniu wyników twórcy i widzowie przeszli do Pałacu Krzysztofory, gdzie prezentowane są wszystkie szopki. Dodatkowo zaaranżowano tam warsztaty szopkarza i twórcy bombek, na których można podziwiać projekty, rysunki i wzory dawnych bombek.

Zwycięska szopka Leszka Zarzyckiego przedstawia Wzgórze Wawelskie ze wszystkimi jego elementami: na dole Kurza Stopka, powyżej krużganki, Kaplica Zygmuntowska i wieże wawelskie. "W tym roku skupiłem się tylko na Wzgórzu Wawelskim i nie wykorzystywałem żadnych motywów krakowskich, które stosowałem w poprzednich szopkach, jak Kościół Mariacki, Sukiennice, Brama Floriańska czy Barbakan" - powiedział PAP Leszek Zarzycki, wieloletni uczestnik konkursu i wielokrotny jego laureat. Jak przyznał, jest to jego trzynasta pierwsza nagroda w konkursie. Zdradził także, że wykonanie dużej szopki kosztuje ok. 5-6 tys. zł.

"Na szczęście liczba szopek w konkursie utrzymuje się na podobnym poziomie, co przyjmujemy z radością jako znak, że tradycja żyje i nie zostanie przerwana" - powiedział PAP po konkursie jego organizator i przewodniczący jury - dyrektor muzeum Michał Niezabitowski. "Poziom jest bardzo wysoki, niezwykle wyrównany w szopkach średnich, a w szopkach małych zupełnie już arcymistrzowski, który niezwykle trudno podsumować. To są już precjoza, jak jajka Faberge" - powiedział dyrektor. Jak dodał, niezwykle istotne jest, że w konkursie startuje coraz więcej przedszkoli, szkół i domów dziecka, co poszerza bazę konkursu także na przyszłość.

"Szopki krakowskiej nie można rozpatrywać w kategoriach sztuki czy kiczu, jak proponują niektórzy. Szopka to jest magia, alchemia, poszukiwanie kwintesencji, coś co wymyka się spod możliwości naukowego ocenienia; to legenda i mit Krakowa" - dodał Michał Niezabitowski. Tradycja szopki krakowskiej wywodzi się z jasełek, które organizowano w okresie Bożego Narodzenia w kościołach. Do końca XIX wieku wyrobem szopek zajmowali się murarze z krakowskich przedmieść. W czasie świąt chodzili z szopkami po domach.

Krakowska szopka znacznie różni się od betlejemskich stajenek. Musi być budowlą wieżową i zawierać charakterystyczne dla architektury Krakowa detale.

Konkurs Najpiękniejszych Szopek organizowany jest od 1937 roku. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 roku, kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Od tej pory konkursy są organizowane nieprzerwanie co roku w każdy pierwszy czwartek grudnia. Organizatorem konkursu jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W jego zbiorach najstarsza jest szopka Michała Ezenekiera z ok. 1900 r. Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich czynna będzie od 9 grudnia 2013 do 23 lutego 2014 w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook