Jedynie prawda jest ciekawa


Popiersie Tadeusza Różewicza odsłonięte

14.11.2017
popiersie
Popiersie Tadeusza Różewicza odsłonięte

Był dobrym człowiekiem i świetnym poetą. Nic więcej o nim nie wiem - powiedziała Wiesława Różewicz, wdowa po poecie i dramaturgu Tadeuszu Różewiczu, którego popiersie dołączyło do galerii sławnych wrocławian w Ratuszu.

Popiersie odsłonięte we wtorek stanęło pomiędzy przyjaciółmi - grafikiem Eugeniuszem Getem-Stankiewiczem oraz twórcą pantomimy Henrykiem Tomaszewskim. Galeria powstaje od ponad 20 lat i liczy już kilkadziesiąt postaci. To związani z miastem artyści, naukowcy, lekarze, sportowcy, królowie a także święta Jadwiga i błogosławiony Czesław - patron Wrocławia.

Dyrektor miejskiego muzeum Maciej Łagiewski przypominając dokonania artystyczne Tadeusza Różewicza podkreślił, że to jeden z niewielu polskich twórców, który zapisał się w historii światowej kultury i sztuki.

"Potrafił łączyć sprzeczności, czyli hołdując klasycznej formie przekazywał nowatorskie treści. Był wizjonerem. Posługiwał się aluzjami czytelnymi nie tylko dla polskiego odbiorcy. Jego twórczość dramaturgiczna jest doceniana na całym świecie i ciągle grane są te ważne sztuki" - mówił Łagiewski.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przypomniał wiele anegdot związanych z Różewiczem i jego stosunkiem do rzeczywistości.

"Miał wiele nagród i odznaczeń. Gdy go kiedyś zapytałem, które jest dla niego najważniejsze, bez wahania odparł, że Krzyż Armii Krajowej nadany przez polski rząd w Londynie" - powiedział Dutkiewicz.

W odsłonięciu popiersia wzięła udział wdowa po zmarłym artyście Wiesława Różewicz, która poproszona o wypowiedź na temat męża, powiedziała: "Był dobrym człowiekiem i świetnym poetą. Nic więcej o nim nie wiem".

Autorami popiersia są dwaj rzeźbiarze; Marian Molenda przygotował projekt i gipsowy odlew, a w śląskim marmurze wyrzeźbił pracę Tomasz Rodziński.

Tadeusz Różewicz debiutował w 1947 r. tomem "Niepokój". Był jednym z pierwszych poetów, którzy zareagowali na okrucieństwa wojny nie tylko treścią poezji, ale zmianą jej formy, odrzuceniem romantycznego sztafażu, surowym obrazowaniem. W latach 50. ukazały się kolejne tomy wierszy Różewicza: "Pięć poematów" (1950), "Czas który idzie" (1951), "Wiersze i obrazy" (1952), "Równina" (1954).

Różewicz wprowadził do polskiego dramatu nowy typ bohatera, często bez wyraźnie określonej tożsamości, biernego, nieuporządkowanego wewnętrznie, o którym mówiono, że jest każdym, a zarazem nikim konkretnym. Swój typ teatru Różewicz nazywał teatrem realistyczno-poetyckim. Poza napisaną w 1959 r. "Kartoteką" najsłynniejsze sztuki Różewicza to "Białe małżeństwo", "Stara kobieta wysiaduje", "Odejście głodomora", "Pułapka", "Do piachu".

Od 1968 r. Różewicz mieszkał we Wrocławiu.

Poeta zmarł 24 kwietnia 2014 r. Został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Karpaczu, przy drewnianym kościele Wang, pochodzącym z przełomu XII i XIII w. Urnę z prochami poety złożono obok grobu Henryka Tomaszewskiego - twórcy wrocławskiego Teatru Pantomimy.

 

(PAP)

Warto poczytać

 1. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 2. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 3. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

 4. kawaleria12072018 12.07.2018

  Wspaniałe wydarzenie o historycznych korzeniach. Na Hrubieszowie IV Święto Strzelca Konnego

  Z inicjatywy Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych oraz Fundacji Niepodległości, w Hrubieszowie w dniach od 13 do 15 lipca 2018 r. odbędzie się IV Święto Strzelca Konnego.

 5. 1270orzelwblocie 11.07.2018

  To wideo znowu podbija internet. Polak ratuje orła tonącego w błocie

  Mamy sezon ogórkowy, więc cała Polska żyje ogromnym pytonem grasującym pod Warszawą. Także za granicą dziennikarze szukają tematów, które zainteresują ich odbiorców. Brytyjskie media odkryły historię polskiego fotografa, który uratował orła tonącego w błocie

 6. guns-n-roses-10072018 10.07.2018

  Kolejny zespół muzyczny komentuje sytuację w Polsce? Tak twierdzą lewicowo-liberalne media. A jaka jest prawda?

  Nie milkną jeszcze echa od wystąpienia Micka Jaggera i jego odpowiedzi na list Wałęsy, a opozycja doszukała się kolejnego zespołu muzycznego, który komentuje sytuację polityczną w Polsce. No właśnie, czy na pewno o to im chodziło?

 7. Mick-Jagger-9072018 09.07.2018

  Wałęsa nie będzie zadowolony z tej odpowiedzi Micka Jaggera "Jestem za stary by być sędzią"

  Podczas niedzielnego koncertu The Rolling Stones lider tego zespołu postanowił opowiedzieć Lechowi Wałęsie na jego list. Były prezydent jednak nie może być zadowolony z odpowiedzi muzyka

 8. debski04072018 04.07.2018

  Rafał Dębski: "Najwybitniejszą dynastią byli Piastowie"

  Opisywał kosmiczne wojaże jak i XIX wieczne, mroczne historie.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook