Jedynie prawda jest ciekawa


Popiersie Tadeusza Różewicza odsłonięte

14.11.2017
popiersie
Popiersie Tadeusza Różewicza odsłonięte

Był dobrym człowiekiem i świetnym poetą. Nic więcej o nim nie wiem - powiedziała Wiesława Różewicz, wdowa po poecie i dramaturgu Tadeuszu Różewiczu, którego popiersie dołączyło do galerii sławnych wrocławian w Ratuszu.

Popiersie odsłonięte we wtorek stanęło pomiędzy przyjaciółmi - grafikiem Eugeniuszem Getem-Stankiewiczem oraz twórcą pantomimy Henrykiem Tomaszewskim. Galeria powstaje od ponad 20 lat i liczy już kilkadziesiąt postaci. To związani z miastem artyści, naukowcy, lekarze, sportowcy, królowie a także święta Jadwiga i błogosławiony Czesław - patron Wrocławia.

Dyrektor miejskiego muzeum Maciej Łagiewski przypominając dokonania artystyczne Tadeusza Różewicza podkreślił, że to jeden z niewielu polskich twórców, który zapisał się w historii światowej kultury i sztuki.

"Potrafił łączyć sprzeczności, czyli hołdując klasycznej formie przekazywał nowatorskie treści. Był wizjonerem. Posługiwał się aluzjami czytelnymi nie tylko dla polskiego odbiorcy. Jego twórczość dramaturgiczna jest doceniana na całym świecie i ciągle grane są te ważne sztuki" - mówił Łagiewski.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przypomniał wiele anegdot związanych z Różewiczem i jego stosunkiem do rzeczywistości.

"Miał wiele nagród i odznaczeń. Gdy go kiedyś zapytałem, które jest dla niego najważniejsze, bez wahania odparł, że Krzyż Armii Krajowej nadany przez polski rząd w Londynie" - powiedział Dutkiewicz.

W odsłonięciu popiersia wzięła udział wdowa po zmarłym artyście Wiesława Różewicz, która poproszona o wypowiedź na temat męża, powiedziała: "Był dobrym człowiekiem i świetnym poetą. Nic więcej o nim nie wiem".

Autorami popiersia są dwaj rzeźbiarze; Marian Molenda przygotował projekt i gipsowy odlew, a w śląskim marmurze wyrzeźbił pracę Tomasz Rodziński.

Tadeusz Różewicz debiutował w 1947 r. tomem "Niepokój". Był jednym z pierwszych poetów, którzy zareagowali na okrucieństwa wojny nie tylko treścią poezji, ale zmianą jej formy, odrzuceniem romantycznego sztafażu, surowym obrazowaniem. W latach 50. ukazały się kolejne tomy wierszy Różewicza: "Pięć poematów" (1950), "Czas który idzie" (1951), "Wiersze i obrazy" (1952), "Równina" (1954).

Różewicz wprowadził do polskiego dramatu nowy typ bohatera, często bez wyraźnie określonej tożsamości, biernego, nieuporządkowanego wewnętrznie, o którym mówiono, że jest każdym, a zarazem nikim konkretnym. Swój typ teatru Różewicz nazywał teatrem realistyczno-poetyckim. Poza napisaną w 1959 r. "Kartoteką" najsłynniejsze sztuki Różewicza to "Białe małżeństwo", "Stara kobieta wysiaduje", "Odejście głodomora", "Pułapka", "Do piachu".

Od 1968 r. Różewicz mieszkał we Wrocławiu.

Poeta zmarł 24 kwietnia 2014 r. Został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Karpaczu, przy drewnianym kościele Wang, pochodzącym z przełomu XII i XIII w. Urnę z prochami poety złożono obok grobu Henryka Tomaszewskiego - twórcy wrocławskiego Teatru Pantomimy.

 

(PAP)

Warto poczytać

 1. japoniachor20042018 20.04.2018

  Niezwykły popis chóru w japońskiej telewizji. Ależ piękny prezent dla Polaków!

  Choć polska fascynacja Krajem Kwitnącej Wiśni jest niebagatelna, to z pewnością ustępuje ogromnej popularności niektórych elementów polskiej kultury wśród Japończyków.

 2. najstarszy-czlowiek-swiata 20.04.2018

  Zmarł najstarszy człowiek świata

  W wieku 121 lat zmarł uważany za najstarszego człowieka na świecie Chilijczyk Celino Villanueva Jaramillo.

 3. powstanie-w-warszawskim-getcie 19.04.2018

  Koncert w 75. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie

  "Gram szczęścia" - to tytuł koncertu zorganizowanego w Instytucie Polskim w Rzymie, którym w środę zainaugurowano obchody 75. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. Włoscy artyści przedstawili muzykę i pieśni Żydów ze świata.

 4. nagroda-kisiela 17.04.2018

  Jarosław Kaczyński i Jadwiga Emilewicz wśród laureatów Nagrody Kisiela 2017

  Prezesa PiS wyróżniono za "konsekwencję i niezłomność", a minister przedsiębiorczości i technologii za "pracowitość i przedsiębiorczość w polityce" - poinformował tygodnik "Wprost".

 5. lutoslawskiego 16.04.2018

  Apel polityczny w Studiu Koncertowym Polskiego Radia!

  “Kiedy prawo jest złe i zmuszony jesteś zaprotestować, stanąć po stronie protestu, czekając na początek dnia”

 6. wychowanieprzezsport 06.04.2018

  "BiegamBoLubię" - 100 lokalizacji na 100-lecie niepodległości

  Fundacja Wychowanie przez Sport, organizator akcji "BiegamBoLubię" rozszerzyła do 100 lokalizacji zajęcia biegowe dla amatorów pod okiem m.in. byłych reprezentantów Polski w lekkoatletyce i trenerów (także kadry narodowej).

 7. rodlo 03.04.2018

  Prawdy Polaków spod Znaku Rodła ciągle aktualne

  Do największej sali widowiskowej w Berlinie, Teatru Ludowego, przybyło 6 marca 1938 r. ponad pięć tysięcy osób. Wszyscy mówili po polsku. Byli to delegaci na I Kongres Polaków w Niemczech.

 8. Mszakiwiki 03.04.2018

  Niezwykłe odkrycie pod Kielcami. Rzuca światło na powstawanie roślin na Ziemi

  Pozostałości najstarszych znanych roślin, które opanowały ląd, znaleziono w południowej części Gór Świętokrzyskich. Znalezisko ma ok. 440-450 mln lat i stanowi paleontologiczny dowód, że rośliny lądowe ewoluowały z form przypominających mszaki

21.04
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook