Jedynie prawda jest ciekawa


Popiersie Tadeusza Różewicza odsłonięte

14.11.2017
popiersie
Popiersie Tadeusza Różewicza odsłonięte

Był dobrym człowiekiem i świetnym poetą. Nic więcej o nim nie wiem - powiedziała Wiesława Różewicz, wdowa po poecie i dramaturgu Tadeuszu Różewiczu, którego popiersie dołączyło do galerii sławnych wrocławian w Ratuszu.

Popiersie odsłonięte we wtorek stanęło pomiędzy przyjaciółmi - grafikiem Eugeniuszem Getem-Stankiewiczem oraz twórcą pantomimy Henrykiem Tomaszewskim. Galeria powstaje od ponad 20 lat i liczy już kilkadziesiąt postaci. To związani z miastem artyści, naukowcy, lekarze, sportowcy, królowie a także święta Jadwiga i błogosławiony Czesław - patron Wrocławia.

Dyrektor miejskiego muzeum Maciej Łagiewski przypominając dokonania artystyczne Tadeusza Różewicza podkreślił, że to jeden z niewielu polskich twórców, który zapisał się w historii światowej kultury i sztuki.

"Potrafił łączyć sprzeczności, czyli hołdując klasycznej formie przekazywał nowatorskie treści. Był wizjonerem. Posługiwał się aluzjami czytelnymi nie tylko dla polskiego odbiorcy. Jego twórczość dramaturgiczna jest doceniana na całym świecie i ciągle grane są te ważne sztuki" - mówił Łagiewski.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przypomniał wiele anegdot związanych z Różewiczem i jego stosunkiem do rzeczywistości.

"Miał wiele nagród i odznaczeń. Gdy go kiedyś zapytałem, które jest dla niego najważniejsze, bez wahania odparł, że Krzyż Armii Krajowej nadany przez polski rząd w Londynie" - powiedział Dutkiewicz.

W odsłonięciu popiersia wzięła udział wdowa po zmarłym artyście Wiesława Różewicz, która poproszona o wypowiedź na temat męża, powiedziała: "Był dobrym człowiekiem i świetnym poetą. Nic więcej o nim nie wiem".

Autorami popiersia są dwaj rzeźbiarze; Marian Molenda przygotował projekt i gipsowy odlew, a w śląskim marmurze wyrzeźbił pracę Tomasz Rodziński.

Tadeusz Różewicz debiutował w 1947 r. tomem "Niepokój". Był jednym z pierwszych poetów, którzy zareagowali na okrucieństwa wojny nie tylko treścią poezji, ale zmianą jej formy, odrzuceniem romantycznego sztafażu, surowym obrazowaniem. W latach 50. ukazały się kolejne tomy wierszy Różewicza: "Pięć poematów" (1950), "Czas który idzie" (1951), "Wiersze i obrazy" (1952), "Równina" (1954).

Różewicz wprowadził do polskiego dramatu nowy typ bohatera, często bez wyraźnie określonej tożsamości, biernego, nieuporządkowanego wewnętrznie, o którym mówiono, że jest każdym, a zarazem nikim konkretnym. Swój typ teatru Różewicz nazywał teatrem realistyczno-poetyckim. Poza napisaną w 1959 r. "Kartoteką" najsłynniejsze sztuki Różewicza to "Białe małżeństwo", "Stara kobieta wysiaduje", "Odejście głodomora", "Pułapka", "Do piachu".

Od 1968 r. Różewicz mieszkał we Wrocławiu.

Poeta zmarł 24 kwietnia 2014 r. Został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Karpaczu, przy drewnianym kościele Wang, pochodzącym z przełomu XII i XIII w. Urnę z prochami poety złożono obok grobu Henryka Tomaszewskiego - twórcy wrocławskiego Teatru Pantomimy.

 

(PAP)

Warto poczytać

 1. pieczka18012018 18.01.2018

  Franciszek Pieczka kończy 90 lat. Życzymy wszystkiego, co najlepsze!

  Franciszek Pieczka dziś, 18 stycznia, obchodzi 90 urodziny. Wspaniały aktor teatralny i filmowy, Kawaler Orderu Orła Białego podkreśla, że nadal nie zamierza kończyć swojej – pełnej wybitnych epizodów – kariery.

 2. doda17012018 17.01.2018

  „Syn Królowej Śniegu”. Gwiazdy na uroczystej premierze filmu

  Za nami uroczysta premiera „Syna Królowej Śniegu”, filmu Roberta Wichrowskiego.

 3. dolores15012018 15.01.2018

  Dolores O'Riordan nie żyje. Wokalistka The Cranberries miała 46 lat

  Dolores O'Riordan, wokalistka irlandzkiego zespołu rockowego The Cranberries zmarła nagle w wieku 46 lat w trakcie nagrywania nowego albumu w Londynie - podała agentka artystki.

 4. fundacja-stefczyka-nagrody 15.01.2018

  Po raz 20. odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń Pro Ecclesia et Populo

  Wręczenie odbyło się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Wśród uhonorowanych znaleźli się przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń katolickich.

 5. teatr-nowy 04.01.2018

  Premiera spektaklu "Ślubu nie będzie" w Teatrze Nowym w Łodzi

  Pierwszą w tym roku premierę przygotował Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W piątek widzowie zobaczą komedię muzyczną "Ślubu nie będzie" autorstwa brytyjskiego duetu - Ray Cooney i John Chapman. Spektakl wyreżyserował Paweł Pitera.

 6. morsy 03.01.2018

  Nadmorskie zwyczaje

  Około stu "morsów" przywitało w poniedziałek w Gdańsku-Jelitkowie nadejście Nowego Roku kąpielą w morzu. Była to 43. tradycyjna kąpiel noworoczna. Kilkudziesięciu uczestników kąpieli miało tradycyjny tzw. "chrzest morsa".

 7. benedictum02012018 02.01.2018

  Powstanie szlak "Śladami kultury benedyktyńskiej"

  - Szlak "Śladami kultury benedyktyńskiej" opowiadający o działalności w Górach Świętokrzyskich zgromadzenia, które założyło opactwo na Świętym Krzyżu, powstanie w gminach Bieliny, Bodzentyn, Łagów i Pawłów. Inicjatywa wsparta funduszami UE, ma być sfinalizowana do 2021 r.

 8. 1270vodka 30.12.2017

  Alkohol wchodzi w niebezpieczne interakcje z większością leków

  Spożywany często w Sylwestra w nadmiarze alkohol wchodzi w niebezpieczne interakcje z większością leków - przestrzega gastroenterolog i internista Rajmund Gołdys z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook