Jedynie prawda jest ciekawa


Odsłonięcie tablicy ku czci Karola Szymanowskiego

24.10.2017
krzysztof-szymanowski
Odsłonięcie tablicy ku czci Karola Szymanowskiego

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Włoch - Witold Waszczykowski i Angelino Alfano odsłonili w poniedziałek w Palermo na Sycylii tablicę upamiętniającą Karola Szymanowskiego. W ceremonii uczestniczył burmistrz miasta Leoluca Orlando.

Tablica z brązu poświęcona polskiemu kompozytorowi, któremu bliska była Sycylia i jej dedykował swą operę "Król Roger", odsłonięta została w ogrodzie przy Teatro Massimo, największym teatrze operowym we Włoszech i jednym z największych w Europie. W pobliżu znajduje się popiersie króla włoskiej opery Giuseppe Verdiego, co tym bardziej podkreśla znaczenie hołdu oddanego polskiemu kompozytorowi.

W czasie ceremonii minister Waszczykowski powiedział: "Cieszę się, że ta tablica będzie symbolizowała więzi polsko-włoskie".

Szef włoskiej dyplomacji podkreślił, że tablica dedykowana jest "Europejczykowi, który inspirował się Sycylią, myśląc o niej jako centrum Regionu Morza Śródziemnego".

Alfano przypomniał uczestnikom uroczystości o tym, że w hymnach obu krajów są wzajemne nawiązania do wspólnej, polsko-włoskiej historii. "Łączy nas tysiąc więzi" - dodał.

Burmistrz Palermo mówił o inicjatywach miasta dedykowanych przyjaźni polsko-włoskiej. Wspomniał m.in. o tablicy poświęconej pamięci Jana Karskiego.

Tablicę ku czci Szymanowskiego przygotowano z inicjatywy ambasady RP we Włoszech, która w ten sposób postanowiła uczcić 80. rocznicę śmierci kompozytora.

Zaprojektowana przez rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa tablica przypomina swą formą, przywołaną w jednym z dzieł kompozytora metopę, czyli znaną w starożytnym budownictwie płytę na fryzie, zdobioną płaskorzeźbą. Znajduje się na niej portret artysty oraz napis: "Pamięci Karola Szymanowskiego (1882-1937), polskiego kompozytora, zainspirowanego Sycylią autora +Króla Rogera+. Palermo 2017".

To w Teatro Massimo "Król Roger", odkryty ostatnio na świecie na nowo, został po wielu latach przerwy ponownie wystawiony w 2005 roku. Na początku października bieżącego roku dzieło to otworzyło w Rzymie sezon w Narodowej Akademii Świętej Cecylii.

W czasie uroczystości w Palermo przypomniano związki Karola Szymanowskiego z Sycylią i jego wizyty w latach 1911-1914 na wyspie, na której szukał inspiracji dla swych dzieł. Kompozytor odwiedził wtedy m.in. zabytki arabskie i normandzkie, muzeum archeologiczne w Palermo, Dolinę Świątyń w Agrigento, Syrakuzy, antyczny amfiteatr w Taorminie.

Po powrocie do Polski skomponował serię dzieł, nawiązujących do tych miejsc. Są wśród nich "Pieśni miłosne Hafiza", III Symfonia "Pieśń o nocy", "Nokturn i Tarantella", miniatura fortepianowa "Metopy", "Mity". Ukoronowaniem tych inspiracji był "Król Roger", opowiadający o normandzkim królu średniowiecznej Sycylii. Libretto napisał Jarosław Iwaszkiewicz. Premiera opery odbyła się w 1926 roku w Warszawie. W Palermo została wystawiona w 1949 roku w Teatro Massimo.

 

Z Palermo Sylwia Wysocka (PAP)

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook