Jedynie prawda jest ciekawa


Przypadkowo odkryła arcydzieła z XVII wieku

05.06.2012

Specjalistka domu aukcyjnego odkryła we Francji dwa XVII-wieczne arcydzieła malowane na miedzianej blasze, w tym wspólne dzieło Jana Brueghla starszego i Hansa Rottenhammera. Trafi ono pod młotek 21 czerwca w Paryżu - poinformował we wtorek dom Christie's.

Ekspertka Christie's, Elvire de Maintenant, która przybyła do mieszkania dwóch kobiet, aby ocenić dzieło dawnego mistrza - jak się okazało, kopię - dostrzegła w saloniku cenne obrazy.

Nad szafką wisiał niewielki (31 na 40 cm) obraz gabinetowy, którego wysoka klasa była dla wytrawnego oka oczywista, ale o którego wartości właścicielki nie miały pojęcia.

Była to "Uczta bogów: zaślubiny Bachusa i Ariadny", wspólne dzieło niemieckiego malarza Hansa Rottenhammera (1564-1625) i znanego flamandzkiego mistrza Jana Brueghla starszego zwanego Aksamitnym.

Obraz jest sygnowany i datowany na 1602 rok w Wenecji. Obaj artyści pracowali nad nim na zmianę.  Wyceniono go na 600 tys.-1 mln euro.

Brueghel Aksamitny (1568-1625) zawdzięczał swój przydomek delikatnej fakturze malarskiej i harmonijnemu bogactwu kompozycji. Częstym motywem jego prac były Madonny w girlandzie kwiatów i bukiety. Część swoich obrazów malował na blasze.

W szafie znajdowało się kolejne małe arcydzieło, "Mars i Wenus zaskoczeni przez Wulkana" (18,2 na 13,5 cm), namalowane przez holenderskiego manierystę Joachima Wtewaela w 1610 roku. Wartość obrazu szacuje się na 2,5-5 mln euro. Zostanie wystawiony na aukcję w Londynie 3 lipca.

Joachim Anthonisz Wtewael (1566-1638) malował głównie sceny biblijne i mitologiczne, charakteryzujące się eleganckimi postaciami w wyszukanych pozach i manierystyczną kolorystyką.

PAP
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook