Jedynie prawda jest ciekawa


Odkryto Ziemię 2.0

24.07.2015

Istnienie planety pozasłonecznej o bardzo podobnych do Ziemi parametrach, krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca, potwierdzili naukowcy analizujący dane z misji Kepler. Informację podała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Oprócz tego podano informację o 11 kandydatkach na skaliste planety w tzw. "strefach życia".

Obiekt nazwany Kepler-452b jest planetą pozasłoneczną (egzoplanetą) krążącą wokół swojej gwiazdy w strefie życia (ang. habitable zone), czyli w obszarze wokół gwiazdy, w którym na powierzchni planety może występować woda w stanie ciekłym.

Planeta Kepler-452b ma średnicę o 60 procent większą niż Ziemia i okrąża swoją gwiazdę raz na 385 dni, czyli w bardzo zbliżonym tempie do roku ziemskiego. Średnia odległość od gwiazdy wynosi 1,05 jednostki astronomicznej (czyli 1,05 odległości Ziemi od Słońca). Co więcej, gwiazda wokół której krąży, jest typu widmowego G2 – takiego jak Słońce, ma podobną temperaturę do słonecznej, jest trochę starsza (6 miliardów lat wobec 4,5 miliarda lat Ziemi), o 20 procent jaśniejsza i ma o 10 procent większy promień.

"Możemy mówić o Kepler-452b jako o starszej, większej kuzynce Ziemi. Otrzymaliśmy szansę zbadania jak może wyglądać przyszła ewolucja naszej planety" - powiedział Jon Jenkins z NASA Ames Research Center (Moffett Field, Kalifornia), który kierował zespołem analizującym dane z misji Kepler.

Naukowcy uważają, że planeta Kepler-452b najprawdopodobniej od początku swojego istnienia znajdowała się w strefie życia i powinna w niej pozostać jeszcze przez około 3 miliardy lat.

Odkrycie było możliwe dzięki zastosowaniu metody tranzytów, czyli obserwacji niewielkich, regularnych osłabień blasku gwiazdy spowodowanych przejściami planety przed gwiazdą (zwanymi przez astronomów tranzytami).

Obserwacje potwierdzające były prowadzone także za pomocą teleskopów naziemnych w McDonald Observatory, Fred Lawrence Whipple Observatory na górze Mt. Hopkins w Arizonie i w W. M. Keck Observatory na szczycie Manua Kea na Hawajach (w tym 10-metrowymi Teleskopami Kecka).

Zespół Jenkinsa, oprócz potwierdzenia istnienia planety Kepler-452b i ustalenia jej parametrów, odkrył także 11 innych kandydatek na małe, skaliste planety w strefach życia (krążące w innych układach niż Kepler-452). W stosunku do poprzednio opublikowanego (w styczniu 2015 r.) katalogu z misji Kepler, liczba kandydatek na planety wzrosła o 521, osiągając 4696. Obiekty te wymagają dalszych obserwacji, aby potwierdzić czy są planetami. Dane obejmują analizy obserwacji wykonanych w okresie od maja 2009 r. do maja 2013 r. Z kolei podawana przez NASA liczba potwierdzonych planet pozasłonecznych wynosi obecnie 1030 (inne źródła, np. Encyklopedia Planet Pozasłonecznych, podają prawie 2000 potwierdzonych planet).

Odkrycie dotyczące układu Kepler-452 i pozostałych 11 kandydatek na planety wchodzi w skład danych zebranych w Siódmym Katalogu Keplera. Wyniki będą opublikowane w czasopiśmie naukowym "Astrophysical Journal". Agencja kosmiczna udostępniła dane także w NASA Exoplanet Archive (http://exoplanetarchive.ipac.caltech.edu/index.html).

Odległość do systemu Kepler-452 wynosi 1400 lat świetlnych, a na niebie jest on widoczny w gwiazdozbiorze Łabędzia. Gwiazda ma jasność około 13,5 magnitudo, czyli znajduje się w zasięgu amatorskich teleskopów. Lato z kolei to dobry okres do obserwacji w Polsce obiektów w gwiazdozbiorze Łabędzia. Łatwo go odszukać, bowiem najjaśniejsza gwiazda tej konstelacji (Deneb) tworzy razem z dwoma innymi jasnymi gwiazdami Trójkąt Letni. Sam gwiazdozbiór Łabędzia przypomina kształtem krzyż.

PAP/mmil

[Fot. www.nasa.gov]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook