Jedynie prawda jest ciekawa


Odkryto skamieliny sprzed 800 tys. lat

07.02.2014

Skamieniałe ślady hominidów sprzed 800 tys. lat odkryli brytyjscy naukowcy na wybrzeżu hrabstwa Norfolk - donosi w piątek portal internetowy BBC. To najstarsze takie ślady poza Afryką.

Są one bezpośrednim dowodem na tak wczesne pojawienie się człowiekowatych na północ od Alp. Szczegóły znaleziska na wybrzeżu koło wsi Happisburgh, w której w 2010 roku odkryto krzemienne narzędzia, opisano w naukowym piśmie "Plos One".

Ślady odkryto w maju podczas odpływu. Zauważono je, ponieważ sztormy zmiotły częściowo piasek z plaży i odsłoniły wydłużone zagłębienia. Naukowcom udało się je sfilmować, zanim przykryła je z powrotem woda. Wideo, które później starannie analizowano w naukowych placówkach, będzie w tym miesiącu pokazywane w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Na plaży w Happisburghu ślady mogła zostawić szukająca pożywienia rodzina złożona z dwojga dorosłych i trojga dzieci. Największe ze śladów odpowiadają europejskiemu rozmiarowi 42.

Nie jest jasne, do jakiego gatunku należały istoty, które zostawiły te ślady. Mogli to być przedstawiciele wymarłego gatunku Homo antecessor, który żył w Europie Południowej, a do Norfolk mógł dostać się drogą lądową, gdyż Wielka Brytania była wówczas połączona z resztą Europy. Homo antecessor znikł około 800 tys. lat temu w związku z ochłodzeniem się klimatu, do czego doszło niedługo od czasu, w którym powstały ślady na plaży.

W Happisburghu nie ma skamieniałości Homo antecessor, ale dowody jego bytowania w tym rejonie są coraz mocniejsze - pisze BBC.

PAP/run

fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook