Jedynie prawda jest ciekawa


Odkryto las sprzed 300 milionów lat

21.02.2012

Pozostałość tropikalnego lasu sprzed 300 mln lat odkryto w warstwach popiołu wulkanicznego w północnych Chinach. Na podstawie tych "paleontologicznych Pompejów" naukowcy opisują dawną ekologię i klimat.

W ciągu kilku dni pył z pobliskiego wulkanu przykrył dużą część tropikalnego lasu. To ważne dla paleobiologów, że wszystko stało się tak szybko. Dzięki temu można lepiej poznać ekologię lasu, zrekonstruować rośliny i poznać miejsca, w których rosły.

"Jest to znakomicie zachowane" - opisuje Hermann Pfefferkorn z University of Pennsylvania. "Możemy tam stanąć i znaleźć gałązkę z przytwierdzonymi liśćmi, a następnie następną i następną, i jeszcze jedną. I nagle znajdujemy pieniek tego samego drzewa. To fascynujące."

Naukowcy odnaleźli również kilka mniejszych drzewek z nietkniętymi liśćmi, gałązkami, pniami i szyszkami. Opisano wiele gatunków roślin i kilka pięter lasu z najwyższymi drzewami dorastającymi do 24 m.

Las datowano na 298 mln lat. Ten okres to początek permu, kiedy płyty tektoniczne zbliżały się do siebie, mając utworzyć jeden wspólny superkontynent Pangeę. Północna Ameryka i Europa były połączone ze sobą, a Chiny - rozdzielone na dwa mniejsze kontynenty. Klimat był podobny do dzisiejszego.

Wyniki badań naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Chin ukazały się na łamach najnowszego numeru tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook