Jedynie prawda jest ciekawa


Odbudują starożytny amfiteatr

20.03.2012

Ministerstwo kultury Grecji zdecydowało o rozpoczęciu odbudowy starożytnego teatru z marmuru, który powstał na wyspie Delos w III w. p.n.e. - podał serwis internetowy ANSA.

Wyspa Delos położona w południowej części Morza Egejskiego, była jednym z najważniejszych ośrodków religijnych starożytnej Grecji. Według mitologii greckiej na Delos urodził się Apollo, bóg piękna i światła oraz życia i śmierci.

Teatr na Delos, mogący pomieścić około 6500 widzów, był jedną z nielicznych wielkich budowli starożytności, które zostały w całości wzniesione z marmuru, a jego budowa trwała - według archeologów - około 70 lat, w okresie ok. 314-250 r. p.n.e.

Teatr przetrwał - tak jak wszystkie budowle na wyspie - do 86 r. p.n.e., kiedy wojska Mitrydatesa VI Eupatora, króla Pontu panującego w latach 120-63 p.n.e., zdobyły wyspę i zburzyły jej budowle. Mieszkańcy Delos zostali wówczas zabici lub uprowadzeni w niewolę.

Centralna Rada Archeologiczna w ministerstwie kultury i turystyki Grecji zaaprobowała do realizacji projekt odbudowy teatru, bazujący na wynikach badań stanowiska wykonanych pod koniec XIX wieku przez francuskich archeologów Filipa Fraisse i Jana Morettiego, którzy pierwsi prowadzili wykopaliska na wyspie Delos.

Odbudowa teatru ma przebiegać w dwóch etapach; przewidywany koszt - 1,5 mln euro.

Po wstępnych pracach porządkowych i zabezpieczeniu rozrzuconych fragmentów budowli nastąpi etap właściwej rekonstrukcji teatru, polegający na przesunięciu i ustawieniu we właściwych pozycjach poszczególnych elementów konstrukcji, zabezpieczeniu powierzchni kamienia dla lepszego odprowadzania wody deszczowej oraz wzmocnieniu murów oporowych.

Odbudowany teatr ma być dodatkowa atrakcją dla tysięcy turystów, którzy co roku przyjeżdżają na Delos.

W 1990 roku cała wyspa Delos (o powierzchni 3,6 km kw.) wraz ze swoimi zabytkami została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook