Jedynie prawda jest ciekawa


Obraz Liebermanna sprzedany w Londynie

25.06.2015

"Dwóch jeźdźców na plaży" pochodzi z kolekcji Corneliusa Gurlitta.

Obraz "Dwóch jeźdźców na plaży" Maxa Liebermanna w środę wieczorem został sprzedany za 1,9 mln funtów (2,6 mln euro) na aukcji w Londynie jako pierwsze dzieło sztuki z kolekcji Corneliusa Gurlitta, pochodzącej częściowo z rabunku dokonanego przez III Rzeszę.

O obraz z 1901 r. na londyńskiej licytacji w domu aukcyjnym Sotheby's ubiegało się sześciu kupców. Dzieło wyceniane początkowo na maksymalnie 750 tys. euro ostatecznie zostało sprzedane za ponad trzykrotność tej sumy.

Płótno Liebermanna zaledwie miesiąc wcześniej wróciło do spadkobiercy prawowitego właściciela w Nowym Jorku. Według Sotheby's David Toren, który w wieku 14 lat musiał uciekać z Niemiec, ostatni raz obraz widział ponad 75 lat wcześniej w domu swego wuja Davida Friedmanna, nim dzieło zostało skonfiskowane przez hitlerowskie władze, a następnie trafiło do marszanda Hitlera, Hildebranda Gurlitta.

Na polecenie władz III Rzeszy Gurlitt handlował dziełami uznanymi przez nazistów za "sztukę zdegenerowaną", zarekwirowanymi w muzeach, skonfiskowanymi lub odkupionymi po zaniżonej cenie od prawowitych właścicieli, w większości Żydów. Skupował też obrazy przeznaczone dla planowanego przez Hitlera muzeum sztuki w Linzu.

Syn Gurlitta, Cornelius, przez lata przechowywał odziedziczoną po ojcu kolekcję, wycenianą na kilkadziesiąt milionów euro, w swoim prywatnym mieszkaniu w Monachium, a część zbiorów ukrył w Austrii. Policja wpadła na trop kolekcji przypadkowo, podczas przeszukania jego monachijskiego mieszkania w związku z podejrzeniem o oszustwa podatkowe. Gurlitt zmarł w maju 2014 r.

Dotychczas sąd w Monachium zgodził się na zwrot prawowitym właścicielom dwóch obrazów: "Dwóch jeźdźców" Liebermanna oraz "Kobiety siedzącej w fotelu" Henriego Matisse'a. Kolekcja Gurlitta liczy w sumie 1280 eksponatów.

mly/PAP

[fot. wikimedia.commons]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook