Jedynie prawda jest ciekawa


Nuty Chopina w sieci

11.02.2013

Cyfrowe kopie rękopiśmiennych i drukowanych źródeł dzieł Fryderyka Chopina pojawiły się na platformie internetowej "mUltimate Chopin". Aplikacja pozwala na porównanie zapisów nutowych utworów kompozytora i przygotowanie własnych wersji dzieł.

"Chodziło nam nie tylko o zdigitalizowanie źródeł, ale również o zebranie wszelkich możliwych wersji utworów Chopina" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Nawiązuje do tego nazwa projektu, która jest połączeniem dwóch słów z języka angielskiego: "ostateczność" i "multimedialność".

Aplikacja umożliwia przeglądanie i porównywanie różnych wersji utworów Chopina, od jego własnych rękopisów po wydania drukowane. Użytkownik porusza się po zdigitalizowanym zapisie nutowym jak po interaktywnej mapie - interesujące miejsca może powiększać i obserwować nuty w dużym przybliżeniu.

Fragmenty zapisu nutowego różniące się od innych wersji opatrzono komentarzem. Z poszczególnych części różnych źródeł można zestawić własną kombinację utworu, a potem wygenerować ją w formacie PDF.

Pomysłodawca projektu Paweł Kamiński zaznaczył, że projekt "mUltimate Chopin" jest skierowany nie tylko do muzykologów i pedagogów, ale także do pianistów. "Tekst nutowy dzięki swojej niejednoznaczności, podobnie jak czytanie książki, uruchamia wyobraźnię i pozwala lepiej zrozumieć twórcę" - powiedział. Kamiński jest jednym z redaktorów Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod red. Jana Ekiera.

"Taka baza danych pozwala stwierdzić, jakiego rodzaju błędy popełniono w kolejnych wydaniach, jakie błędy popełniali kolejni kopiści i sam Chopin" - tłumaczył. Jak podkreślił, rękopisy kompozytora miały czasem pewne niedociągnięcia. "Sam pisał często do swojego kopisty, że >>może tam jeszcze krzyżyków i bemoli brak<<, autoryzując niejako Juliana Fontanę do dopisania jeszcze czegoś" – mówił Kamiński.

Pierwszym utworem dostępnym na platformie "mUltimate Chopin" jest Impromtu As-dur. Na stronie internetowej chopinmultimate.com można obejrzeć w formie cyfrowej i porównać autograf kompozytora oraz wydania francuskie, niemieckie i angielskie.

Aby porównać wszystkie wersje zapisu nutowego Impromptu As-dur i opracować uwagi, każdą z nich "przejrzano nuta po nucie" - tłumaczyła szefowa zespołu redakcyjnego Działu ds. Nauki i Wydawnictw Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Ewa Sławińska-Dahlig. Potem redaktorzy przygotowali tzw. klisze elementów zmiennych, które nanieśli na poszczególne wersje utworu.

Na pierwszą stronę autografu Impromptu As-dur redaktorzy nanieśli 230 klisz. Dostarczają one informacji dotyczących niejasności graficznych, interpretacji merytorycznych, różnic w źródłach, adjustacji redakcyjnych oraz poprawek i zmian.

W 2013 r. mają zostać opracowane także: Polonez cis-moll, Ballada g-moll, cztery Mazurki op. 24, dwa Nokturny op. 27, Walc As-dur oraz Scherzo h-moll.

Projekt realizują wspólnie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Fundacja Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. System opracowała grupa informatyków z firmy Plum Web Solution. "mUltimate" został dofinansowany w ramach programu "Dziedzictwo cyfrowe" Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

PAP, ruk

[na zdj. Dagerotyp Louisa Auguste'a Bissona / Wikipedia]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook