Jedynie prawda jest ciekawa


Numer komórki prezydenta jawny

15.10.2012

Służbowy numer telefonu komórkowego prezydenta Szczecina nie może być utajniony – zdecydował sąd. Wszyscy chętni mogą więc dzwonić do włodarza miasta. Nie wiadomo tylko, czy odbierze.

Po wyroku numer jako informację publiczną udostępniono w Biuletynie Informacji Publicznej szczecińskiego magistratu.

Udostępnienia służbowego numeru telefonu prezydenta chciał jeden z mieszkańców miasta, prawnik Szymon Osowski. Jego zdaniem, numer ten jest informacją publiczną i powinien być jawny, nie ma przepisów, które mówią, że numer prezydenta miasta jest tajny.

- Wcześniej kontakt z prezydentem był utrudniony; trzeba było próbować przez rzecznika prezydenta albo przez poszczególnych wiceprezydentów, a to było trudne - powiedział Osowski. - Teraz, w sprawach ważnych dla miasta będzie można zasięgnąć informacji lub stanowiska od samego prezydenta Krzystka - dodał.

W sierpniu wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie nakazał rozpatrzyć magistratowi wniosek Osowskiego o upublicznienie numeru prezydenta Szczecina. Po wyroku sądu magistrat zdecydował, że ten numer upubliczni.

Wcześniej urząd miejski twierdził, że numer telefonu prezydenta jest informacją publiczną, ale niejawną, przez co nie był upubliczniony.

Jak powiedziała w poniedziałek w rozmowie telefonicznej z PAP rzeczniczka prasowa prezydenta Aleksandra Charuk, prezydent nie mógł odebrać telefonu ze względu na służbowe spotkania.

Charuk dodała, że kiedy obowiązki służbowe prezydenta będą pozwalały na rozmowę, będzie odbierał sam telefon, jeśli będzie zajęty, telefon będą odbierali jego asystenci.

PAP, rch

[Fot. krzystek.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook