Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy Jork z dużymi napojami

12.03.2013

Nowy Jork nie może zakazać sprzedaży w lokalach słodzonych napojów o objętości przekraczającej ok. pół litra – zdecydował sąd. Zakaz forsowany przez burmistrza Michaela Bloomberga w ramach walki z otyłością miał wejść w życie we wtorek.

Sędzia stanowego sądu najwyższego Milton Tingling argumentował, że zakaz "w sposób arbitralny" stosuje się tylko do niektórych gazowanych słodkich napojów i niektórych sprzedających je miejsc.

Batalia, choć zakończona korzystnym orzeczeniem, jest kłopotliwa dla restauracji, które już zamówiły mniejsze kubki i dostosowały swoje menu do planowanych zmian w przepisach - pisze agencja AP.

Zakaz miał dotyczyć sprzedawanych w lokalach gastronomicznych, obiektach sportowych, kinach itp. napojów gazowanych o objętości ponad 47 centylitrów, słodkich napojów na bazie herbaty i kawy oraz innych wysokosłodzonych napojów, także energetycznych. Objęte nim nie byłyby jednak napoje o co najmniej 50-procentowej zawartości mleka, niezależnie od ilości cukru, a także piwo i inne wysokokaloryczne napoje alkoholowe.

Bloomberg zapowiedział złożenie apelacji "najszybciej jak to możliwe" i wyraził przekonanie, że wygra. - Sądzimy, że dysponujemy kompetencjami prawnymi, aby podjąć walkę z epidemią otyłości, która zabija rocznie ok. 5 tys. nowojorczyków - niemal natychmiast oświadczyły na Twitterze jego służby prasowe.

- Próbuję robić to, co konieczne, by ratować życie. Otyłość zabija - dowodził burmistrz Nowego Jorku.

W związku ze spodziewanym zakazem producenci napojów szacowali, że będą musieli wydać ok. 600 tys. dolarów na zmianę butelek i etykietek; natomiast właściciele kin obawiali się, że zakaz sprzedaży dużych napojów gazowanych pozbawi ich 10 proc. przychodu. Także bary i restauracje liczyły się z koniecznością wprowadzenia zmian w menu.

Bloomberg zapowiedział wprowadzenie zakazu dużych napojów w Nowym Jorku, które byłoby pierwszym amerykańskim miastem z takimi przepisami, w maju 2012 roku. We wrześniu decyzja została zaaprobowana przez miejski departament zdrowia, co wywołało burzliwą dyskusję. Latem ubiegłego roku 54 proc. mieszkańców Nowego Jorku było przeciwnych zakazowi.

58 proc. mieszkańców Nowego Jorku jest otyłych lub ma nadwagę; dotyczy to 40 proc. dzieci w szkołach publicznych.

Od objęcia urzędu burmistrza 11 lat temu Michael Bloomberg koncentrował się na tematyce zdrowia publicznego. W 2003 roku przeforsował zakaz palenia w barach i restauracjach. Także za jego rządów obowiązkowe stało się podawanie w menu wartości kalorycznych posiłków.

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook