Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy lek przełomem w przywracaniu wzroku?

26.07.2012

Współpraca naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley oraz Uniwersytetu w Monachium przyniosła duże efekty. Naukowcy opracowali substancję chemiczną, która przywraca wzrok.

Lek przetestowano dotychczas na zwierzętach, jednak efekty jego działania będą takie same dla ludzi. Po bezpośrednim wstrzyknięciu do oka, substancja chemiczna przywraca wzrok na kilka godzin. Jak jednak zapewnia prof. Richard Kramer z Uniwersytetu Kalifornijskiego, najnowsze wersje leku są bardziej skuteczne i przywracają wzrok nawet na kilka dni. 

Krótkie działanie leku może okazać się zaletą. Jak mówi, cytowany przez "Rzeczpospolitą" prof. Kramer: - Wielką zaletą tej metody jest to, że używamy zwykłej substancji chemicznej. Można zmienić dawkę, połączyć z innymi terapiami farmakologicznymi albo całkowicie ją porzucić, jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z efektów - mówi profesor. Jest to o tyle istotne, że w przypadku genetycznego bądź elektronicznego sposobu naprawy wzroku, cofnięcie zmian jest bardzo ciężkie do wykonania.

To może być przełom w walce lekarzy o przywrócenie wzroku. Badacze twierdzą, że odkrycie pozwoli opracować metody leczenia dla pacjentów cierpiących na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki oraz zwyrodnienie plamki żółtej związanej wraz z wiekiem. Substancja chemiczna, którą opracowali naukowcy intensywnie działa na nieaktywne komórki siatkówki, które stają się światłoczułe. Gdy na komórki padnie światło, substancja w pewien sposób aktywuje neurony i pozwala zobaczyć obraz.

sv, rp.pl

[Fot. sxc.hu]

 

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook