Jedynie prawda jest ciekawa


Nowoczesne Syreny wyjadą na polskie drogi?

07.07.2016

Kto z nas nie pamięta, choćby z filmów, lub zdjęć, naszego cudu motoryzacji, jakim była Syrenka? No, może cudem nie była, a wręcz przeciwnie, ale jednak dowoziła do pracy czy na urlop tysiące Polaków. Jest szansa, że kultowe auto, wyjedzie na polskie drogi w nowoczesnej odsłonie - z napędem hybrydowym.

Syrena była produkowana w latach 1957–1972 przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie, a od 1972 do 1983 przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. W sumie wyprodukowano ponad 521 tys. egzemplarzy.

Z kolei kto z fanów czterech kółek nie marzy o tym, by zasiąść za kierownicą dobrego polskiego samochodu? Na przykład właśnie syreny? To nie żart! Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie firmy AK Motors, która otrzymała prawa do stosowania znaku Syrena dla nowo-projektowanych pojazdów:

„Syrena jest jedyną w pełni polską konstrukcją samochodu. Chcielibyśmy, by nowa Syrena powstała w Polsce i była wzorem jej poprzedniczki, możliwie w jak największym stopniu polskim samochodem. Jesteśmy przekonani o wielkim potencjale marki Syrena także na skalę międzynarodową. Syrena jest obecna nie tylko w naszej historii i legendach, ale ma swoje miejsce praktycznie w każdej kulturze”.

AK Motors zaprezentowała jeszcze w zeszłym roku podczas 53. Rajdu Barbórki, jeden z modeli syreny, nad którymi pracuje: Syrena Meluzyna R. Zbudowanych zostanie zaledwie 25 egzemplarzy, cena niestety jest wysoka: 60 tys. euro. Taki koszt jest spowodowany tym, że Meluzyna jest składana ręcznie i przeznaczona do jazdy rajdowej.

Jednakże Meluzyna R to nie jedyny model, jaki ma się pojawić. AK Syrena Meluzyna, wzorowana jest na oryginalnym projekcie samochodu, będzie autem z przednim napędem. Syrena Meluzyna S to wersja sportowa z napędem na cztery koła. Planowana jest także wersja turbo. Meluzyna HS to przewidywany model z instalacją paliwowo-elektryczną.

AK Syrena Kabri jest, jak sama nazwa sugeruje, pierwszym modelem marki Syrena Meluzyna w wersji cabrio. Meluzyna Kabri prezentuje również powrót do klasycznych „luksusowych drzwi”, w które były wyposażone wszystkie modele Syreny z lat od 1955 do 1972, czyli otwieranych do przodu.

 Syrena Ligea, posiada silnik w środkowej części podwozia. Podwozie Ligei zostało zaprojektowane od samego początku tak, aby pomieścić różne silniki, w tym napęd hybrydowy, czy napęd w całości elektryczny. Oprócz funkcji samochodu sportowego, AK Syrena Ligea ma służyć jako platforma do eksperymentów naukowych i rozwoju innowacyjnych technologii, które pojawią się w przyszłych samochodach.

Nie da się ukryć, że plany są ambitne. Tym bardziej, ze już słychać o nowych projektach, jak Syrena NIXI – dwuosobowy miejski samochód, czterodrzwiowa Syrena Derceto E.

"Przyjęty przez AK Motor kierunek rozwoju wpisuje się doskonale w prezentowaną przez stronę rządową politykę elektromobilności. Nie tylko komunikacja miejska realizowana przez autobusy i tramwaje, ale również samochody osobowe są idealnym polem do rozwoju elektrycznej mobilności. Stworzenie w pełni polskiego pojazdu napędzanego energią elektryczną stanowi wielkie wyzwanie dla naszej firmy, dlatego AK Motor podejmując się realizacji tego zadania, zaprasza do współpracy przedstawicieli nauki, biznesu, rządu oraz władze samorządowe, wszystkich których celem jest upowszechnienie elektromobilności" — mówi Arkadiusz Kamiński, założyciel firmy AK Motor.

p.gadaczek, wPolityce.pl
[Fot. materiały prasowe]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook