Jedynie prawda jest ciekawa


Nowe odkrycia archeologiczne w Sosnowcu

28.08.2012

Narzędzia krzemienne, fragmenty ceramiki łużyckiej odkryto podczas sondażowych wykopalisk archeologicznych w Parku Sieleckim w Sosnowcu. Natrafiono także na splądrowane, prawdopodobnie w XIX wieku, pochówki datowane na lata 750-400 p.n.e.

Większość odkrytych przedmiotów związanych jest z kulturą łużycką oraz wczesnym średniowieczem. "Odkopaliśmy sporo zabytków krzemiennych, w tym narzędzia a wśród nich krzemienny drapacz, który mógł pełnić funkcję noża wykorzystywanego między innymi do przecinania skóry zwierzęcej" - powiedziała PAP archeolog z Muzeum w Sosnowcu Katarzyna Sobota-Liwoch, która kierowała wykopaliskami.         

Na kilku odkrytych w trakcie prac archeologicznych stanowiskach znaleziono także mocno skorodowane narzędzia żelazne oraz wczesnośredniowieczną ceramikę datowaną na XII-XIII wiek. "To typowa ceramika zdobiona na przykład linią falistą, bądź wzorami nanoszonymi paznokciami lub radełkiem. Znaleźliśmy także odkrywaną często na terenie zagłębia dąbrowskiego ceramikę z zielono oliwkową polewą związaną z wczesnośredniowiecznym hutnictwem ołowiu i srebra" - dodała Sobota-Liwoch.        

Jednym z celów zakończonych wykopalisk było odnalezienie pozostałości po cmentarzysku łużyckim, o którym donosiły XIX-wieczne gazety. "Mamy 95 proc. pewności, że trafiliśmy na takie miejsce. Jest jednak splądrowane, w wielu miejscach widać wykopy i usypiska fragmentów ceramiki łużyckiej, które dziewiętnastowieczni poszukiwacze rozbijali szukając w nich złota" - dodała.           

Wykopaliska przeprowadzono w Parku Sieleckim położnym w centrum Sosnowca.  

PAP

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook