Jedynie prawda jest ciekawa


Nowe alpaki są wśród nas

22.08.2014

Dwa alpaki – zwierzęta południowoamerykańskie, które bardzo dobrze rozwijają się w polskim klimacie przyszły na świat w hodowli Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zwierzęta te są wykorzystywane w bezpiecznej dla nich i korzystnej dla człowieka terapii dla dzieci autystycznych.

Wanilia i Tymotka - tak nazywają się dwie pierwsze alpaki, które przyszły na świat w hodowli prowadzonej przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Młode mają wysokiej jakości delikatne runo i doskonale rozwijają się w polskim klimacie.

Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Urszula Pasieczna, młode, które przyszły na świat, są efektem krzyżówek bardzo dobrych jakościowo rodziców. Hodowcy mają nadzieję, że młode będą jeszcze lepsze od ich rodziców.

Młode bardzo dobrze znoszą polskie warunki klimatyczne; jako urodzone w Polsce są bardziej odporne i lepiej przystosowane do klimatu od rodziców przywiezionych z Chile. Młodym alpakom bardzo szybko rośnie wełna, dzięki czemu lepiej zniosą pierwszą zimę. Będą strzyżone wiosną przyszłego roku. Wełna z pierwszej strzyży alpaki, tzw. baby alpaca, jest najcenniejszym runem w całym życiu tego zwierzęcia.

- Mimo bardzo młodego wieku obie samiczki mają już pięknie rokujące na przyszłość, delikatne i miękkie w dotyku runo - zauważyła Pasieczna.

Samiczki od urodzenia mają kontakt z ludźmi, dzięki czemu będą mogły być wykorzystywane już od wczesnego wieku w alpakoterapii, prowadzonej przez uczelnię. Alpaki bowiem z natury nie lubią być dotykane; aby przygotować je do zooterapii, konieczny jest odpowiedni trening.

Alpakoterapia jest bardzo popularna na zachodzie Europy. Ta forma terapii sprawdza się szczególnie u dzieci autystycznych, z porażeniem mózgowym i z problemami emocjonalnymi oraz ruchowymi.

Wanilia była wcześniakiem, urodziła się miesiąc przed planowanym terminem. Tymotka urodziła się po 350 dniach ciąży. Jak poinformowała dr Daria Sawaryn, kierownik Centrum Zooterapii rzeszowskiej uczelni, które prowadzi hodowlę alpak, ciąża u tych zwierząt trwa średnio 345 dni.

- Bardzo ciekawym przystosowaniem samic do niekorzystnych warunków środowiskowych jest możliwość przetrzymania porodu do momentu, aż się poprawią warunki pogodowe. Gdy termin porodu przypada na ciepłe miesiące, alpaka nie urodzi w dzień deszczowy, pochmurny lub wietrzny. Zaczeka na ciepły lub upalny dzień - wyjawiła Sawaryn.

Dodała, że samica nie wylizuje młodego, tak jak czynią to inne gatunki ssaków, ale˙musi ono samo wyschnąć w promieniach słonecznych. Zatem aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do przeżycia, samice rodzą tylko w słoneczne dni w godzinach od 10 do 14.

Opiekujący się alpakami hodowcy powinni też przypilnować, żeby młode napiło się mleka matki, żeby wstawało i chodziło za matką. Trzeba też usztywnić im stawy, które po porodzie są miękkie.

- W niewoli słabsze sztuki są do odratowania, a w naturze matka pozostawia słabe młode, jeżeli samo nie wstanie w ciągu 45 minut - dodała Sawaryn.

Uczelnia hoduje 35 samic i 4 samce tych egzotycznych zwierząt dla potrzeb zooterapii i badań nad selekcją runa ze względu na jego kolory i właściwości. Zwierzęta zostały sprowadzone w lutym ub. roku z Chile.

Alpaki to zwierzęta wielbłądowate; wyglądają jak żywe maskotki. Dają jedno z najcenniejszych i najdroższych włókien (nazywane także alpaką), które - w odróżnieniu od wełny owczej - nie wywołuje swędzenia. Jest też kilkakrotnie od niej cieplejsze i lżejsze, a także hipoalergiczne. Hodowla alpak nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń do środowiska - odchody alpak bez kompostowania stanowią doskonały nawóz dla roślin.

Alpaki występują w 22 naturalnych kolorach, z których każdy może być w kilku odcieniach. Ze względu na fakt, że runo alpak nie wymaga farbowania, uznawane jest za ekologiczne. W uczelnianej hodowli występują alpaki w kilkunastu kolorach, m.in. białym, szampańskim (czyli beżowym z odcieniem różu), brązowym, czarnym, srebrnym, rose-gray (czyli brązowym z odcieniem fioletu) i kasztanowym. Różnego ubarwienia alpaki można oglądać w uczelnianym minizoo.

Uczelnia od nowego roku akademickiego wprowadzi też specjalność zooterapia na kierunku fizjoterapii. Będą mogli z niej korzystać także studenci innych kierunków i osoby z zewnątrz.

PAP

[FOTO: wsiz.rzeszow.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook