Jedynie prawda jest ciekawa


Nowa szczepionka pokona meningokoki

07.05.2012

Nowa, wciąż jeszcze testowana szczepionka skutecznie chroni przed meningokokami typu B wywołującymi zapalenie opon mózgowych - wykazały badania prowadzone w Australii, Polsce i Hiszpanii. Pisze o tym "The Lancet Infectious Diseases".

Według pisma, z dotychczasowych testów wynika, że szczepionka wywołuje u badanych osób dorosłych reakcję odpornościową przeciwko 90 proc. szczepów tej odmiany bakterii.

- To bardzo obiecujący preparat o szerokim spektrum działania - twierdzi kierujący badaniami Peter Richmond z University of Western Australia's School of Paediatrics and Child Health.

Meningokokowe zapalenie opon mózgowych wywołują bakterie Neisseria meningitidis, które dzieli się na grupy A, B, C, W135 i Y. Dostępne są dwie szczepionka przeciwko meningokokom typu A i C. Te pierwsze występują głównie w Afryce. W Europie i krajach uprzemysłowionych większość zachorowań wywołują meningokoki z grupy B i C.

Na tego rodzaju zakażenia najbardziej narażone są dzieci od drugiego miesiąca do piątego roku życia oraz młodzież i dorośli między 11. a 24. rokiem życia. Zachorować mogą nawet osoby uważane za silne i zdrowe, rzadko chorujące. Atak tych groźnych bakterii może być gwałtowny. Nawet zupełnie zdrowe dziecko w ciągu zaledwie kilku godzin może zacząć walczyć o życie na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, np. podczas kichania, kaszlu i krzyku), poprzez kontakt bezpośredni (np. przez pocałunek) lub na skutek korzystania z tych samych naczyń (picie z tego samego kubka), palenie tego samego papierosa.

Zakażenie czasami trudno szybko wykryć z powodu zmiennych objawów. Na początku mogą być one podobne do tych jakie wywołuje grypa, ale po 4-6 godzinach ich nasilenie pozornie może się zmniejszyć, co czasem opóźnia postawienie diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Charakterystyczne objawem zakażeń meningokokowych jest sztywność karku i drobne wybroczyny, ale zwykle pojawiają się one dopiero w zaawansowanych stadiach choroby.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 2. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 8. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook