Jedynie prawda jest ciekawa


Nowa płyta Michała Lorenca

09.11.2016

„Przymierze”, czyli podziękowanie za wolną Polskę.

Pełna nadziei, wiary i wdzięczności – tak w skrócie można opisać najnowsze dzieło Michała Lorenca, symfoniczną płytę „Przymierze”, powstałą na uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej oraz z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. „Przymierze”, to przejmująca opowieść w 5 utworach, o miłości Boga i człowieka.

TytułowePrzymierze” to rodzaj układu zawartego między silnym i słabym, powstałym z woli silnego – mówi o płycie sam kompozytor – Świątynia jest znakiem wdzięczności nas, słabych wobec Stworzyciela. Znakiem pojednania i pokoju.

Najnowsza kompozycja jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich twórców, to dzieło dojrzałe, przemyślane. Autor w swobodny sposób przeplata w nim motywy biblijne, tony monumentalne i podniosłe, z prostymi, „ludowymi” wręcz, wariacjami. Piękno kompozycji spina orkiestra symfoniczna London Symphony Orchestra pod batutą Lee Reynoldsa i Chór Cappella Corale Varsaviana, kierowany przez Romana Rewakowicza.

“Przymierze” to symfonia monumentalna, napisana i zagrana na najwyższym światowym poziomie. Odwołująca się do tradycji i historii, ale też wybiegająca w przyszłość.

Słyszymy zatem w „Przymierzu” echa staropolskiej Bogurodzicy, przejmującą wariację „Ave Maria” i wielkopostno-wielkanocne misterium „Hymn”. Cała płyta jest w pewien sposób historią świętej więzi, jaką zawarł z Chrystusem naród polski.

„Góry mogą się poruszyć, a pagórki zachwiać, ta miłość się nie skruszy, nie wyczerpie łaska. Stańmy więc w obozie świętych.” – wybrzmiewa donośnie w ostatnim utworze.

Sam autor, uhonorowany niedawno przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego, nazywa swoją płytę „wotum wdzięczności za wolną Polskę” – i chyba tak trzeba ją interpretować.

Nagrania zrealizowano w 2016 r. w Studio One ABBEY ROAD STUDIOS w Londynie oraz Studiach Polskiego Radia: S1 - Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, S4 - Studiu im. Jerzego Wasowskiego.

Swoją uroczystą premierę „na żywo” płyta będzie mieć 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej i jesteśmy przekonani, że właśnie w murach tej świątyni, będącej widomym znakiem przymierza i spełnionych ślubów wybrzmi ona jeszcze dosadniej.

Album „Przymierze” od 4 listopada dostępny jest do w sprzedaży.

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook