Jedynie prawda jest ciekawa


Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

17.05.2018
Twierdza-Przemysl
Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

"Ostatnio do naszego muzeum trafiły nieznane dotychczas fotografie twierdzy Przemyśl. Najprawdopodobniej zostały wykonane w dniach 3-4 czerwca 1915 r. bezpośrednio po zakończeniu trzeciego oblężenia twierdzy przez wojska rosyjskie" - powiedział PAP w czwartek kierownik placówki Marcin Marynowski. 


Zdjęcia zostały wypożyczone z archiwum rodziny Starzewskich z Krakowa. Pułkownik Stanisław Starzewski na początku czerwca 1915 r. był członkiem delegacji Cesarsko-Królewskiej Dyrekcji Inżynierii twierdzy Kraków, która przyjechała do Przemyśla, by zbadać stan umocnień tutejszej twierdzy po odbiciu jej z rąk wojsk rosyjskich.  

Na przygotowanej ekspozycji znajdzie się 55 dokładnie opisanych i opieczętowanych zdjęć. "Miały one dokumentować skalę zniszczeń dokonanych przez rosyjskich żołnierzy. Na ich podstawie dobierano amunicję i sprzęt artyleryjski używany w zdobywaniu tego rodzaju umocnień" - wyjaśnił Marynowski.  

Otwarta w Noc Muzeów ekspozycja będzie czynna do końca czerwca. "Natomiast w listopadzie planujemy wystawę o płk. Stanisławie Starzewskim, który był świadkiem tamtych wydarzeń. Płk. Starzewski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był oficerem Wojska Polskiego. Wykonywał wówczas wiele ważnych misji i zadań. Chcemy o tym opowiedzieć" - powiedział kierownik muzeum. 

W momencie wybuchu I wojny światowej twierdza Przemyśl była trzecią co do wielkości w Europie. Jej zewnętrzny pierścień miał 45 km długości; w jego skład wchodziło 17 fortów. Z kolei wewnętrzny system obrony liczył 21 fortów. Na początku sierpnia 1914 r. stacjonowało tam prawie 130 tys. żołnierzy. W twierdzy było też m.in. ponad tysiąc dział i 14,5 tys. koni.  

Twierdza Przemyśl była trzykrotnie oblegana. Po zakończeniu I wojny światowej straciła swoje znaczenie wojskowe.


(PAP)

fot. Wikicommons Autor: Goku122 zdjęcie zmodyfikowane

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook