Jedynie prawda jest ciekawa


Niezwykły popis chóru w japońskiej telewizji. Ależ piękny prezent dla Polaków!

20.04.2018
japoniachor20042018
Niezwykły popis chóru w japońskiej telewizji. Ależ piękny prezent dla Polaków!

Choć polska fascynacja Krajem Kwitnącej Wiśni jest niebagatelna, to z pewnością ustępuje ogromnej popularności niektórych elementów polskiej kultury wśród Japończyków. Powszechna jest wiedza o japońskim uwielbieniu dla Chopina i choć nie do końca wiadomo dlaczego Azjaci tak kochają polskiego kompozytora, to ta miłość istnieje i owocuje m. in. pokaźną liczbą koncertów, na których można usłyszeć dźwięki bliskie polskiemu sercu. Jeden z takich koncertów zaprezentowano w Wielkanoc w japońskiej telewizji.

W trakcie występu można było usłyszeć m. in. pięknie wykonany hymn Polski.

Wideo zaprezentowano na Facebooku w grupie „Tanoshii Polska”, w której udzielają się miłośnicy kultury japońskiej i Polacy mieszkający w Kraju Kwitnącej Wiśni, poniżej fragment zaprezentowany na Twitterze przez jednego z Internautów. 

– Program transmitowany był w japońskiej tv, dokładnie w Niedzielę Wielkanocną... Całość poświęcona była muzyce Chopina, a jak wiadomo Chopin kilkakrotnie improwizował na kanwie Mazurka... Grał go często na spotkaniach z emigracją polską. Ciekawostką poruszoną w programie była treść listu kompozytora do Delfiny Potockiej. Wspominał w nim, że zagrał Mazurka Dąbrowskiego dla Cypriana Kamila Norwida, gdy ten go odwiedził. Po skończonej grze, obaj się popłakali – wyjaśniła jedna z Internautek w grupie "Tanoshii Polska".

ac/fb/twitter/fot. fb/Tanoshii Polska


Warto poczytać

 1. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 2. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 8. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook