Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy zwrócili Polsce dwa XVIII-wieczne meble

17.02.2016

Dwa meble, utracone podczas II wojny światowej, wróciły do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zabytki przekazał w środę przewodniczący Bundesratu, premier Saksonii Stanislaw Tillich na ręce wiceprezesa, ministra kultury Piotra Glińskiego.

Do kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie powróciły dwa XVIII-wieczne meble: damskie biurko rokokowe wykonane ok. 1745 r. w Paryżu przez wybitnego ebenistę Jacquesa Dubois i bogato dekorowany kabinet w stylu chińskim z początku wieku. 

Jak podkreślił podczas środowej uroczystości przekazania obiektów w Wilanowie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, oba meble reprezentują powszechną w XVIII-wiecznej Europie modę na sztukę Dalekiego Wschodu. 

"Te dzieła świadczą o estetyce, wyczuciu proporcji, o multikulturowości, która już wtedy istniała. Te wyraźne wschodnie akcenty wskazują na to, że styl ówczesnej sztuki wzorował się także na treściach spoza Europy" - zauważył. 

Cenne meble odnaleziono dzięki prowadzonemu w Państwowych Zbiorach Sztuki w Dreźnie projektowi badawczemu "Daphne", poświęconemu inwentaryzacji eksponatów. "Podczas takiej inwentaryzacji muzealnicy drezdeńscy odnaleźli te dzieła sztuki, zidentyfikowali je jako wilanowskie, zwrócili się do nas. Dzięki decyzji rządu saksońskiego, pracy muzealników i współpracy z naszą stroną () udało się doprowadzić do tego sukcesu. To przykład dobrej współpracy cywilizowanych instytucji cywilizowanych krajów, które do tych spraw podchodzą z wyczuciem i odpowiednią starannością" - zaznaczył Gliński. 

Wojenne losy obiektów nie są znane. "Możemy się tylko domyślać, jak to się stało, że one znalazły się w Zbiorach Sztuki w Dreźnie" - przyznał minister. Przypomniał także, że do tej pory udało się zidentyfikować blisko 63 tys. zaginionych z polskich muzeów obiektów. "Zostały zidentyfikowane i dzięki temu można je odnajdywać - na aukcjach czy poprzez monitorowanie internetu" - dodał. 

Głos zabrał także przewodniczący Bundesratu i premier Saksonii Stanislaw Tillich. "Dzięki programowi +Daphne+ mogliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie dzieła z naszych zbiorów są własnością Saksonii, a które należą do Polski (). Własność pewnych przedmiotów nie mogła zostać ustalona. Dlatego musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby ustalić prawowitego właściciela i aby zostały zwrócone" - zaznaczył. 

"Wilanów jest symbolem dziedzictwa kulturowego Polski" - powiedział ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel. "Wraz z dzisiejszym zwrotem kabinetu w stylu chińskim i damskiego biurka z XVIII wieku te dwa cenne przedmioty wracają do rezydencji królewskiej i uzupełniają wystawę Pałacu w Wilanowie. Jest kwestią bezsporną, że to właśnie Pałac jest właściwym dla nich miejscem" - dodał. 

Przedstawiciele Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie nawiązali kontakt z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pod koniec 2014 r., aby zweryfikować pochodzenie zabytków. Analiza potwierdziła, że oba dzieła są tymi, które figurują na liście zabytków utraconych podczas wojny. 

Lista prowadzona jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w formie elektronicznej bazy danych. Dużą część strat stanowi malarstwo; poszukiwane jest 7 tys. obrazów polskich twórców, w tym 47 dzieł Aleksandra Gierymskiego, 36 prac Jana Matejki, 59 obrazów Jacka Malczewskiego, 29 Stanisława Wyspiańskiego i 130 Kossaków. Wśród dzieł malarstwa obcego poszukiwane są m.in. prace Rubensa, Rembrandta i Duerera. 

Ministerstwo podjęło starania o sprowadzenie cennych mebli do Polski. Prowadził je Wydział Strat Wojennych w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego MKiDN, odpowiedzialny za restytucję dóbr kultury. W listopadzie ub. roku rząd Saksonii zdecydował o przekazaniu obu mebli władzom polskim. 

Oba meble przejdą szereg badań i poddane zostaną zabiegom zabezpieczającym. Po przeprowadzeniu konserwacji zostaną udostępnione publiczności

PAP

[fot.PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook