Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy walczą z emailami

30.08.2013

Kierownictwo niemieckiego ministerstwa pracy zobowiązało się wobec rady zakładowej resortu, że po pracy nie będzie e-mailami i telefonami zakłócać odpoczynku swoim pracownikom, by chronić ich przed "wypaleniem się" - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Porozumienie przewiduje, że wobec pracowników, którzy po pracy wyłączają swój telefon komórkowy bądź nie odbierają poczty elektronicznej, przełożeni nie mogą wyciągać żadnych konsekwencji służbowych. Wyjątki od tej reguły dopuszczalne są tylko w "uzasadnionych nadzwyczajnych przypadkach" - czytamy w w piątkowym wydaniu "SZ".

Ministerstwo pracy jest pierwszym resortem w Niemczech, który uregulował formalnie problem osiągalności swoich ponad 1100 pracowników. Gazeta zwraca uwagę, że prywatne koncerny w rodzaju Volkswagena czy Telekomu wprowadziły już dawno temu podobne przepisy. 

Kluczowe zdanie obowiązującego od maja kodeksu postępowania brzmi: "Nikt, kto dysponuje mobilnym internetem i komórką, nie ma obowiązku używania ich poza indywidualnym czasem pracy. Należy unikać sytuacji, gdy zatrudnieni sami siebie wyzyskują". W przypadku gdy pracownicy muszą być osiągalni, należy ograniczyć ingerencję w ich czas wolny do minimum. Przełożeni muszą brać pod uwagę osobistą i rodzinną sytuację pracowników - zapisano w porozumieniu.  

Według kodeksu korzystanie z pracy pracowników podczas ich urlopu jest zasadniczo zabronione.

Podpisane przez minister pracy Ursulę von der Leyen porozumienie jest wynikiem długich negocjacji między władzami resortu a przedstawicielami pracowników. Szefowa resortu podkreśliła, że uzgodnione zasady służą "zdrowiu psychicznemu" pracowników. Nie wszystko, co uważano dotychczas za oczywiste, było rozsądne i rzeczywiście konieczne - wyjaśniła.

Jak zaznacza "SZ", przepisy gwarantujące pracownikom korzystanie z wolnego czasu bez nękających e-maili i telefonów obowiązują od dawna w dużych koncernach, chroniąc zatrudnionych przed "wypaleniem się". W Volkswagenie 30 minut po wyjściu pracownika z biura nie przekazuje mu się wpływających na jego służbowy adres e-maili. Telekom apeluje do swoich pracowników, by w czasie wolnym od pracy nie odpowiadali na służbowe telefony i pisma. Podobne zasady panują w koncernach Eon, Puma i BMW. 

PAP

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook