Jedynie prawda jest ciekawa


Niedźwiedzie będą podróżowały z GPS-em

13.11.2012

Naukowcy nie chcą, by niedźwiedzie podchodziły byt blisko ludzi. Chodzi o to, by młode nie nauczyły się robić się tego samego, co stare osobniki.

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego chcą założyć obroże z nadajnikami GPS niedźwiedziom, które zbliżają się do osiedli w Zakopanem w poszukiwaniu pożywienia.

Filip Zięba z TPN tłumaczy, że niedźwiedzie widywane przy wylocie Doliny Strążyskiej wykazują cechy zwierząt, zatracających lęk przed ludźmi. Niestety, swoje zachowanie przekazują potomstwu. "Jeżeli matka nauczy potomstwo podchodzenia do ludzi, to młody w życiu dorosłym będzie powtarzał takie zachowanie" - wyjaśnił.

Z obserwacji przyrodników wynika, że w okolice ul. Strążyskiej w Zakopanem przychodzi z Tatr przynajmniej jedna niedźwiedzica z młodym oraz samotny osobnik. "Zwierzęta podchodziły do ludzi na bardzo bliską odległość i zjadały m.in. jabłka z rosnących tam jabłoni" - powiedział Zięba. Według niego, zwierzęta te doskonale znają każdy fragment lasu i gdzie można znaleźć pożywienie.

"Kiedy założymy nadajnik, będziemy mogli śledzić ruchy niedźwiedzia, będziemy wiedzieli, dlaczego podchodzi pod domy, możemy go też skutecznie odstraszać" - powiedział PAP Zięba.

Nie jest wykluczone, że przyrodnikom uda się założyć obroże dopiero wiosną. Zięba wyjaśnił, że przy takich działaniach potrzeba sporo cierpliwości, gdyż niedźwiedzie w okresie żerowania potrafią bardzo szybko się przemieszczać.

W październiku przyrodnicy z TPN wraz z kolegami ze Słowacji założyli obrożę z nadajnikiem GPS niedźwiedzicy w okolicy Tatrzańskiej Jaworzyny, tuż za granicą państwa. Zwierzę, któremu przyrodnicy nadali imię Hedviga, ma ponad 10 lat i waży około 80 kg. Schwytana niedźwiedzica przed założeniem obroży została uśpiona i dokładnie zbadana. Hedviga jest pierwszą oznaczoną niedźwiedzicą w ramach polsko-słowackiej współpracy.

Przyrodnicy chcą też założyć księgę genealogiczną niedźwiedzi w Tatrach, aby poznać dokładny przebieg historii rodowej, co pozwoli lepiej zbadać zwyczaje niedźwiedzi i ustalić, ile dokładnie niedźwiedzi żyje w Tatrach.

Szacuje się, że w całych Tatrach, zarówno w polskiej, jak i słowackiej części gór, żyje 60-70 osobników. Według przyrodników z TPN, w polskiej części Tatr bytuje około 15 tych drapieżników. Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki.

Ekolodzy z Polski i Słowacji chcą utworzenia wolnej od polowań strefy ochronnej wzdłuż całej granicy między państwami. Na Słowacji dozwolone są odstrzały niedźwiedzi, co ma wpływ na populację tych drapieżników po obu stronach granicy. Tylko w 2010 roku na Słowacji wydano zgodę na zabicie 80 niedźwiedzi. W Polsce nie wydaje się pozwoleń na odstrzały tych drapieżników, a jedynie płoszy się je, np. strzelając do nich gumowymi kulami.

 

DLOS/PAP

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook