Jedynie prawda jest ciekawa


Neptun wreszcie wrócił

14.04.2012

Po prawie siedmiu miesiącach nieobecności powrócił na swoje miejsce na Długim Targu posąg Neptuna - rzymskiego boga wód i mórz. Odrestaurowana, ważąca 650 kilogramów figura, została zamontowana na cokole fontanny w śródmieściu Gdańska.

Przeniesienie figury z ciężarowego samochodu i jej montaż na cokole fontanny obserwowało kilka tysięcy osób.

Od września ub. roku figura oraz misa fontanny, w której stoi, zostały odnowione przez konserwatorów z Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków w Gdańsku.

Dyrektor gdańskiego oddziału Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków, Cezary Pawłowicz powiedział, że "Neptun został poddany gruntownej konserwacji, a największe prace objęły czaszę misy, w której figura stoi". Wyjaśnił, że "misa była w tragicznym stanie, praktycznie zagrażającym rozpadnięciem się". Obecnie misa nie jest szara, ale czarna, bo odzyskała pierwotny wygląd i prezentuje się tak samo jak w XVII wieku. Misa jest wykonana z czarnego marmuru.

Pawłowicz dodał, że z figury Neptuna, centymetr po centymetrze, ściągana była cała narośl, która powstawała przez lata". - To była całościowa konserwacja po ponad 20. latach - podkreślił.

- Jeśli nie będzie jakichś większych zdarzeń, to następne poważne prace konserwatorskie figury mogą
być wykonane dopiero za 30-50 lat - zaznaczył dyrektor. Zwrócił uwagę, że "wymienione zostało "serce Neptuna" czyli podziemna aparatura fontanny. Wymienione zostały pompy, instalacje wodociągowe i elektryczne pod fontanną. Instalacja zapewniająca obieg wody miała ok. 50 lat. Nowa instalacja pozwoli na sterowanie siłą, z jaką wyrzucana będzie woda z fontanny.

Unowocześnione zostało również oświetlenie fontanny, które teraz będzie LED-owe. Miasto na operację miasto wydało 1,7 mln zł".

Gdańska fontanna Neptuna powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i miejskich rajców. Rzeźba Króla Mórz została odlana w brązie w 1615 r. przez Piotra Husena i Johanna Rogge w Augsburgu, według projektu Gerda Benningka. Kamienna czasza oraz trzon, na których stoi posąg, są dziełem rzeźbiarza Abrahama van den Blocke. Uruchomienie fontanny nastąpiło w roku 1633. Rok później powstała żelazna krata otaczająca basen, według projektu van den Blocke.

W 1945 roku, by uchronić ją przed ewentualnym zniszczeniem, fontanna została zdemontowana. Ponownie
uruchomiono ją w 1954 roku. Od tego czasu działa nieprzerwanie aż do dziś.

PAP
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook