Jedynie prawda jest ciekawa


Nazwij owada na "Facebooku"

04.11.2012

12 gatunków owadów zamieszkujących atlantyckie wyspy Azory czeka na swoją nazwę. Władze należącego do Portugalii archipelagu rozpisały konkurs na nazwy dla nowo odkrytych gatunków. Akcja wspierana przez Uniwersytet Azorski w Ponta Delgada prowadzona będzie do końca roku.

Propozycje krajowych nazw zbierane są na profilu "Nadaj im imię" na Facebooku.

"Konkurs służy nie tylko znalezieniu nazw dla nowych gatunków, ale również promocji naszego regionu, niezwykle urozmaiconego pod względem biologicznym. Niestety w dalszym ciągu świat naukowy nie docenia jego bogactwa" - powiedziała Isabel Amorim z Wydziału Bioróżnorodności na Uniwersytecie Azorskim.

Wszystkie nowe rodzaje owadów to gatunki endemiczne, występujące tylko na Azorach. Na razie posiadają one jedynie łacińską, dwuczłonową nazwę naukową.

"Dotychczas zgłoszono ponad 100 propozycji na potoczne określenie dla każdego z nowych azorskich owadów" - ujawniła Amorim.

Wśród nowych gatunków jest m.in. owad przypominający komara, który w fazie dorosłej żyje zaledwie jeden dzień, a także skaczący skarabeusz. O ile pierwszy okaz występuje na 8 z 9 wysp archipelagu, o tyle drugi zamieszkuje tylko jedną, Santa Maria.

"Inne owady czekające na swoje nazwy to zwierzęta z rzędu pluskwiaków oraz chrząszczy. Ten, kto nada im najlepszą nazwę, przejdzie do historii nauki oraz Azorów" - podkreśliła Amorim.

W skład archipelagu Azorów wchodzi dziewięć wysp, na których żyje łącznie około 400 gatunków fauny.

PAP/run

fot. wikipedia

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook