Jedynie prawda jest ciekawa


Nazwij ciężarówkę wojskową!

09.01.2014

Do 17 stycznia do MON można nadsyłać konkursowe propozycje na oficjalną nazwę dla nowych ciężarówek terenowych średniej ładowności marki Jelcz 442.32. W najbliższych latach do wojska ma trafić co najmniej 910 takich wozów.

"Wybrana nazwa zostanie przyjęta jako oficjalne oznaczenie nowej ciężarówki wojskowej" - podaje w regulaminie konkursu Departament Wychowania i Promocji Obronności MON.

Propozycje można nadsyłać do 17 stycznia na adres konkurs@wojsko-polskie.pl. W mailu należy podać swoje imię i nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy i adres e-mail. Bez tych danych zgłoszenie będzie nieważne. Inną drogą zgłaszania pomysłów jest konto @ciezarowkaMON na portalu społecznościowym Twitter, jednak w tym wypadku i tak trzeba przesłać swoje dane osobowe i kontaktowe na adres mailowy.

Jak podano w regulaminie, z przesłanych propozycji departament wybierze pięć nazw, które przedstawi szefowi MON Tomaszowi Siemoniakowi, który podejmie ostateczną decyzję.

W konkursie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie. Zwycięzcą będzie osoba, która jako pierwsza nadesłała daną nazwę. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie www.wojsko-polskie.pl oraz profilu Wojsko Polskie Twoja Armia na Facebooku. Do tej pory wpłynęło ponad 70 propozycji.

Nagrody w konkursie to zaproszenia na trzy imprezy: prezentację pierwszej ciężarówki przekazanej wojsku polskiemu, uroczysty koncert z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO 10 marca w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz na trybunę honorową podczas święta Wojska Polskiego 15 sierpnia. Imię i nazwisko zwycięzcy zostanie opublikowane przez MON w internecie.

Jelcz 442.32 swoją premierę miał na ubiegłorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Ciężarówka z zewnątrz jest bardzo podobna do starszego modelu oznaczonego numerem 442.28, któremu nadano nazwę "Bartek". Pojazdy różnią się jednak od siebie m.in. zastosowaniem mocniejszego silnika w nowszej ciężarówce.

Wojsko nie pierwszy raz wybiera nazwę dla nowego sprzętu lub uzbrojenia w konkursie. Przykładem jest kołowy transporter opancerzony "Rosomak". Jego nazwa została wybrana spośród propozycji nadesłanych do miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa".

Pod koniec listopada 2013 r. Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał umowę na dostawę 910 ciężarówek marki Jelcz 442.32. To początek wymiany generacyjnej wozów nazywanych w wojskowej nomenklaturze ciężarówkami średniej ładowności wysokiej mobilności. Służą one nie tylko do przewozu ludzi i ładunków, ale stanowią one także podstawę pod zabudowy takie, jak cysterny lub kontenery.

Tę klasę pojazdów w wojsku do tej pory najczęściej reprezentowały produkty zamkniętej w 2006 r. fabryki Star (modele 266, 660, 944 i 1466), którym kończą się resursy i części zamienne. Ok. dwóch trzecich ciężarówek tej wielkości ma ponad 20 lat.

Umową z Jelcz-Komponenty wojsko zamówiło za 674 mln zł 910 pojazdów oraz pakiet logistyczny, czyli zestawy remontowe i diagnostyczne, oraz pakiet szkoleniowy, stanowiący wyposażenie centrum szkolenia logistyki w Grudziądzu w plansze poglądowe, prezentacje multimedialne, filmy instruktażowe oraz stend ciężarówki. W umowie przewidziano też szkolenia dla mechaników baz remontowych warsztatów technicznych, instruktorów i kierowców. Wszystko ma trafić do sił zbrojnych w latach 2014-18.

Umowa stanowi pierwszą transzę dostaw. Kolejne pojazdy od tego samego producenta wojsko ma zamawiać co najmniej przez następne pięć lat. MON podkreślił, że o wyborze Jelcz-Komponenty, prócz najkorzystniejszej oferty, zdecydowało też to, że jest to firma polska. Docelowo ciężarówki mają być wyposażone w silniki produkowane w tworzonym obecnie Centrum Silników Wojskowych w Poznaniu.

 PAP, ruk

[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook