Jedynie prawda jest ciekawa


"Nauczymy Was szacunku"

17.07.2015

"Nauczymy Was szacunku" - nowa kampania społeczna w obronie przyrody, nawiązująca do retoryki kibiców, ruszyła na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W roli kibiców występują niedźwiedzie brunatne, które na transparentach podają reguły poruszania się po górach.

Niedźwiedzie z TPN-u – jako szczególnie zagorzali fani dzikiej przyrody – w swoich hasłach domagają się od ludzi szacunku dla dzikiej natury. Żądają ciszy i spokoju, a przy tym zapewniają, że przestrzeganie reguł dyktowanych przez naturę pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

W toku trwającej do 15 września kampanii o konieczności przestrzegania reguł Tatrzańskiego Parku Narodowego będą przypominały transparenty, flagi, murale, szaliki.

Co tydzień będzie pojawiać się nowe hasło z wyjaśnieniem. Na pierwszym transparencie z napisem "Nauczymy Was szacunku" i wizerunkiem niedźwiedzia znajduje się wyjaśnienie:

- Natura potrzebuje naszego szacunku. Postępując zgodnie z zasadami panującymi w Tatrzańskim Parku Narodowym, możemy cieszyć się pięknym otoczeniem nie szkodząc przyrodzie.

- Niedźwiedź brunatny to największy drapieżnik w naszym Parku. Wchodząc na jego teren musimy pamiętać, że my, ludzie, jesteśmy tylko gośćmi w domu niedźwiedzia. Nie jest to żaden misiek, tylko srogi i niebezpieczny gospodarz – przestrzega dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski.

Według twórców, "zamysł kampanii jest taki, by mówić o zasadach panujących w TPN, które należy przestrzegać, żeby zachować dobre relacje między niedźwiedziem a człowiekiem".

- Niedźwiedzie utożsamiamy z kibicami. Będą one szerzyć informacje, jak się zachowywać „na dzielni”, żeby mieć szacunek kibica. Będziemy o tym mówić w sposób perswazyjny, ale również lekki, bo będziemy używać narracji kibicowskiej - powiedziała PAP Justyna Jesionek z agencji Pan Pikto, będącej autorem kampanii.

- Doszliśmy do wniosku, że kibiców znają wszyscy, a niedźwiedzie to też nie są misie do głaskania, tylko dzikie zwierzęta, i nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do tego, że spotkanie człowieka z niedźwiedziem może być niemiłe. Nie chcemy demonizować niedźwiedzia jako pseudokibica, ale chcemy pokazać, że może być niebezpieczny – wyjaśniła.

Kampania społeczna "Nauczymy was szacunku" ma charakter edukacyjno-informacyjny. Oprócz działań o charakterze promocyjnym w mediach przewidziano także cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz specjalne wydawnictwo poświęcone niedźwiedziowi brunatnemu.

Niedźwiedzie z TPN-u można śledzić m.in. na facebook.com/niedzwiedzieztpnu.

Tatrzański Park Narodowy to jedyny park w Polsce o charakterze alpejskim i jeden z największych parków narodowych w Polsce. Zajmuje obszar ponad 21 tys. hektarów. Najbardziej charakterystycznymi gatunkami zwierząt dla TPN są kozica, świstak oraz niedźwiedź brunatny.

Tatry należą do najczęściej odwiedzanych regionów kraju. Rocznie odwiedza je ponad 2,5 mln turystów. Do ich dyspozycji jest 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności. 

PAP

[FOTO: facebook.com/ tpn.pl

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook