Jedynie prawda jest ciekawa


NASZ WYWIAD. Ks. Isakowicz-Zaleski o ks. Jacku Międlarze

28.09.2016

Ksiądz Jacek Międlar obrał fałszywą drogę, która prowadzi do suspensy, lecz jest święcie przekonany o swojej racji.

Dziwi Księdza wystąpienie z zakonu ks. Jacka Międlara?

Kiedy mieliśmy do czynienia z konfliktami księży Wojciecha Lemańskiego i Piotra Natanka z władzą kościelną pisałem, że taka metoda postępowania doprowadzi do suspensy, czyli do pozbawienia ich praw do sprawowania posługi kapłańskiej. Niestety w jakiś sposób również ksiądz Jacek Międlar, który jest bardzo młodym księdzem, zaledwie rok temu złożył śluby zakonne i nawet jeżeli w niektórych sprawach ma rację, to metody, jakie stosuje są według mnie skandaliczne. Bo naruszają one podstawową zasadę ślubów posłuszeństwa, jak i troski o Kościół. W tej chwili moim zadaniem ks. Międlar pozbawił już się możliwości sprawowania funkcji kapłańskich. Obrał fałszywą drogę, która prowadzi do suspensy, lecz  jest święcie przekonany o swojej racji. 


Wspomniał ksiądz ks. Lemańskiego i ks. Natanka. Przypadki tych trzech kapłanów można łączyć?


Oni mieli różne poglądy. Poglądy księdza Lemańskiego, a poglądy księdza Natanka czy ks. Międlara są jak antypody, przeciwne bieguny. Niemniej chodzi o tę samą metodę atakowania swoich władz kościelnych, brak podporządkowania się im i szukania drogi do porozumienia czy dialogu. Myślę, że ksiądz Lemański zrobił to na własne życzenie. Dzisiaj  jasno można powiedzieć, że był buntowany przez „Gazetę Wyborczą”, która starała się z niego zrobić „bohatera”. Ksiądz Natanek, którego znam osobiście i bardzo cenię za wiele spraw, popełnił ten sam błąd. A ksiądz Międlar niestety nie rozumie, co to są śluby posłuszeństwa. To nie jest normalne, że ktoś po roku od ich przyjęcia znieważa swój zakon i oskarża jego władze. Uważam, że wszyscy trzej kapłani w pewnych sprawach mieli swoje racje i powody, natomiast metoda i postępowanie, jakie przyjęli są  nie do przyjęcia. Mówię to z własnego doświadczenia, bo 10 lat temu dwukrotnie ze względu na książkę „Książa wobec bezpieki” i badania w archiwach IPN byłem zmuszany przez władze kościelne do milczenia i różnych sankcji. Oczywiście była to dla mnie bardzo przykra sytuacja, bo do dzisiaj uważam, że władze kościelne postąpiły niesłusznie. Uznałem jednak, że jeżeli składa się śluby posłuszeństwa, to jest to na dobre i na złe, jak w małżeństwie. Tłumaczyłem księdzuMiędlarowi, że trzeba przez to przejść. Dzisiaj mogę dalej swobodnie głosić swoje poglądy, które też czasami nie nie podobają się władzom kościelnym. Natomiast no nie można mówić, że ksiądz może sobie działać bez biskupa i bez zakonu, bo wtedy de facto sytuuje się poza strukturami Kościoła. 

Ks. Międlar odgraża się, że w najbliższym czasie będzie ujawniać nazwiska kapłanów, którzy są winni wielu grzechów w Kościele. 

Nie rozumiem tego, że widzi on wokół siebie tylko zło, a sam jeden stawia się w pozycji tego sprawiedliwego. Przecież sam nie będzie już sprawował mszy świętych i udzielał sakramentów, tylko będzie pisał oskarżając swoich przełożonych. To jest tak jak rozwód w małżeństwie, gdzie dwie strony wzajemnie obrzucają się  błotem. Można wystąpić z partii politycznej, ale nie z zakonu, trzeba mieć na to zgodę papieską. Jego różne wypowiedzi są dla mnie szokujące. To świadczy o tym, że kapłan ten ma głęboki problem osobowościowy. 

Rozmawiał Piotr Czartoryski-Sziler


fot. [You Tube]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook