Jedynie prawda jest ciekawa


"Nastaw sobie budzik" – start akcji księży na Twitterze

17.12.2013

Adwentową „pobudkę” rozpoczęli dziś rano na Twitterze duchowni. Od 6 rano przez trzy godziny ‘ćwierkali” na temat Adwentu.

Tym samym rozpoczęli akcję pod hasłem „Nastaw sobie budzik”. Nawiązuje ono do słów z Listu św. Pawła do Rzymian: „Teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu” (Rz 13, 11). Do 24 grudnia księża będą tweetować codziennie między godzinami 6 a 9 rano a swoje wpisy oznaczają hashtagiem #budzik.

„Zaczynamy budzik w dzień urodzin Franciszka. Pomóż papieżowi zreformować Kościół. Nawrócenie zacznij od siebie, od dziś” – napisał rano na Twitterze ks. Piotr Studnicki, jeden z pomysłodawców inicjatywy.

Do akcji przyłączył się także przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik, który dziś zachęcał: „Warto tworzyć atmosferę radości; Teraz bowiem zbawienie jest bliżej nas niż wtedy, gdyśmy uwierzyli (Rz 13,12)”.

Wśród tweetujących są zarówno księża diecezjalni jak i zakonnicy. O. Piotr Różański z zakonu pijarów rano apelował „Nie prześpijcie Adwentu! Obudźcie się śpiochy! Wyczekujcie narodzin Pana. On już jest blisko. Oto nadchodzi aby Cię zbawić”. Z kolei werbista ks. Jan Wróblewski przypomniał słowa św. Augustyna: "Nie ma wśród ludzi nikogo, kto by spać chciał bez przerwy” i od siebie dodał, że: „trzeba obudzić śpiocha, który pokochał połowiczność życia!”. Natomiast o. Jan Maria Szewek przytoczył słowa Adama Mickiewicza”: „Wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie, lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie" Za 8 dni Święta – przypomina franciszkanin z Krakowa.

Księża w swoich porannych tweetach nawiązują też do czytanej dziś w kościołach Ewangelii. - W Ewangelii dziś rodowód Chrystusa (Mt 1) Film „Maryja Matka Jezusa” wyjaśnia: By zrozumieć czyjeś życie, musimy poznać jego początki – pisze ks. Marek Lis, kapłan diecezji opolskiej a zarazem ceniony filmoznawca. Natomiast wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie ks. Janusz Chyła ujął to tak: „Syn Boży przez wcielenie wziął na siebie cały bagaż historii świata. Wśród Jego przodków są wielcy święci i wielcy grzesznicy”. „Słowem, które budzi mnie dzisiaj jest słowo "Ojciec” aż 39 razy obecne w dzisiejszej Ewangelii; budziło tyle pokoleń, a dziś i mnie” – zauważa ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Poprzez nasze poranne "ćwierkanie" chcemy obudzić użytkowników Twittera do adwentowego czuwania oraz duchowego przygotowania się na święta Bożego Narodzenia. Tym, którzy duchowo przespali pierwszą część Adwentu, chcemy dać znak, że jest jeszcze trochę czasu, który warto dobrze wykorzystać. Tych, którzy do Świąt przygotowują się tylko "na ciele", chcemy zachęcić, by pomyśleli też o duszy. Tych wreszcie, którzy przygotowując się duchowo do Bożego Narodzenia, przeżywają moment znużenia lub zniechęcenia, chcemy pobudzić do wierności i wytrwałości – wyjaśnia ks. Piotr Studnicki z archidiecezji krakowskiej, jeden z liderów grupy duchownych na Twitterze (@duchowni), aktualnie doktorant w Rzymie.

Twitter powstał w 2006 roku i jest to serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania. Jego użytkownicy mogą wysyłać oraz odczytywać tzw. tweety czyli krótkie, nieprzekraczające 140 znaków wiadomości tekstowe. Taka wiadomość wyświetlana jest zarówno na stronie użytkownika oraz dostarczana innym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Wpisy można dodawać zarówno ze strony głównej serwisu, za pomocą SMS-ów czy też zewnętrznych aplikacji.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook